Serialas: Černobylis / Chernobyl (2019)


Trumpai, nes apie kinus pradėjau tingėti rašyti. Bent pora žodžių. Gerai reklamuojamas serialas “Chernobyl“, na, Telia pasistengė, o kadangi man dar ir HBO nemokamai įjungė pusei metų, tai nutariau pažiūrėti.

Šiaip patiko. Filmuotas didžiąja dalimi Lietuvoje, daugeliu atveju Fabijoniškėse (tipo, Pripetė), kuriose aš gyvenau tam tikrą laiko tarpą, tai atpažįstama. Pati pradžia sužavėjo detalių tikslumu, tikrai, mano manymu, pavyko atkurti to laiko dvasią. Ir nors kritikai, viskuo nepatenkinti, randa ir netikslumų – naujus domofonus, plastikinius langus. Aš pats mačiau filme gatvėse saugumo stoteles, kurių nebuvo tais laikais. Bet man pasirodė, kad labai tiksliai atkurta ir niekas iš tų smulkmenų netrukdė.

Kas trukdyti pradėjo? Tai anglų kalba. Na, gal kai aš moku rusiškai, tai man keistai atrodo, kai rodo rusus, o jie angliškai kalba. Ir “komanrade” vietoj “tovarišč”. Ir veidai kai kurie labai nerusiški. Dar po to nervino, kad rodo daugiau kas vyko po sprogimo, o ne kodėl įvyko. Na, man tiesiog įdomu buvo sužinoti kodėl. Tiesa, paskutinė serija sudėliojo visus taškus ant i ir paaiškino ir kodėl įvyko ir apskritai visą serialą padarė suprantamą, bet aš visą laiką bijojau, kad taip ir nepaaiškins.

Prisimenu tais metais, kai sprogo Černobylis, rudmėsės (tokie grybai) kaip gerai užderėjo, daug, didelių ir be kirminų, prisirinkom be skaičiaus. O tik vėliau sužinojom, kad šie grybai kaupia radiaciją. Gal aš dėl to toks ir čioshnutas? 🙂 Nors man jie nelabai skanūs, tai aš daug jų nevalgiau.

Prisimenu gandus apie radiaciją, kad švedai nustatė, apie skurdžius TV pranešimus jau gerokai po laiko ir jokių įspėjimų saugotis.

Po to susipažinau su vienu vyru, kuris dalyvavo likviduojant. Labai mylintis vaikus, bet sąmoningai nutarė neturėti vaikų dėl gautos radiacijos ir galimų apsigimimų.

Man tokiuose serialuose labai norisi tikslumo. Įdomu, ar priežastys tikrai labai tiksliai atkurtos? Ar tikrai buvo dokumentas, tyrimas, kuriame rašė, kad to mygtuko paspaudimas tik paskatins sprogimą, ar tikrai sovietai dar prieš sprogimą pavojų žinojo, bet nuslėpė. Vis neturiu laiko pasidomėti kaip ten buvo. Šiaip visai galimas atvejis, kad taip ir buvo, žinant sovietų režimą ir jų marazmus, tai visai tikėtina, kad taip ir buvo.

Ai, dar įdomi detalė. Rusijoje labai pasipiktino šiuo serialu ir net yra reikalavimų jį uždrausti. Niekaip nesupratau, ko rusai pypauja. Apie juos šiame seriale nieko blogo. Apie Sovietų Sąjungą – taip. Bet apie Rusiją ir rusus nieko blogo. Aha, tą ir noriu pasakyti, kad rusai vis dar tapatina save su sovietais.

Žodžiu, filmas labai įdomus. Tik, nepamiršti, kad čia meninis ir kai kas nevisai tiksliai pavaizduota, bet šiaip įdomu ant kiek viskas tiksliai pavaizduota. Skaičiau straipsnį, kad išgalvojimų nemažai, bet, atseit, tai visai nesugadino viso filmo.

Žodžiu, 8/10. Kodėl tiek mažai? Ai, pirmos 4 serijos kažkokį susierzinimą man kėlė ir tik 5 – paskutinė serija – 10 balų, kuri viską paaiškino. Bet kokiu atveju – rekomenduoju, kad pažintinį.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s