Filmas: Zoologijos sodo prižiūrėtojo žmona / The Zookeeper’s Wife (2017)


Tikrais įvykiais paremtas filmas Zoologijos sodo prižiūrėtojo žmona / The Zookeeper’s Wife (2017):

Rež.: Niki Caro
Vaidina: Jessica Chastain, Johan Heldenbergh, Daniel Brühl ir kt.

Pirmiausia, aš net neplanavau eiti žiūrėti šio filmo, nes yra kitas filmas panašiu pavadinimu “Zoologijos sodo prižiūrėtojas”, jo nematęs, bet kaip supratau pakankamai kvaila komedija. Tai galvojau, kad čia bus, tipo, antra serija. Bet per LTV pamačiau reklamą (jau vien tai sudomino, jog reklamą pamačiau per LTV, o ne kokią pramoginę televiziją), kad čia apie holokaustą, o po to ir žmona kažkur išskaitė, kad čia geras filmas. Paskutiniu metu nerandu filmų į kuriuos galėčiau eiti į kino teatrą, tai labai apsidžiaugiau, kad vėl atsirado kino teatro vertas filmas.

Filmų apie holokaustą daug, bet, matyt, apie tai kaip buvo naikinama ištisa žydų tauta, jų bus sukurta dar daug, nes tema labai skaudi, o iš kitos pusės parodomi ir paprasti žmogeliai, didvyriai, kurie viskuo rizikuodami išliko tokiomis sąlygomis tikrais žmonėmis, padėjo žydams, gelbėjo juos.

Varšuvos zoologijos sodas. Visi laimingai gyvena, prižiūri gyvūnus, padeda jiems gimdyti, rengia vakarėlius ir t.t. Žodžiu, viskas gražu. Deja, mūsų norai ir svajonės nevisada sutampa su realybe. Stalinas ir Hitleris pasidalina Lenkiją ir kitas šalis. Prasideda Antrasis pasaulinis karas. Lenkiją iš vienos pusės užpuola vokiečiai, o netrukus iš kitos pusės ir į nugarą smogia ir rusai. Varšuva okupuota, dalis gyvūnų išžudyta, dalis išvežta į Vokietija. Nacistai pradeda sistemingą žydų naikinimą. Zoologijos sodo prižiūrėtojas ir jo žmona negali likti nuošalyje ir slapta nuo nacių gelbėja žydus. Taip nuo mirties jie išgelbėjo 300 žmonių. Daug vaikų, moterų ir vyrų.

Kuo šis filmas ypatingas ir kitoks? Visi kiti filmai apie holokaustą yra tokie juodai balti. Gelbėtojai absoliutūs didvyriai, o vokiečiai absoliutūs niekšai. O šiame filme gelbėtojai ne kartą suabejoja tuo ką daro. Labai žmogiška. Bet nugali savo baimes ir abejones ir daro neįtikėtinai drąsius dalykus. Kažin ar aš taip galėčiau.

Man net įdomiau buvo žiūrėti į vokiečius. Šiame filme jie nėra vaizduojami kaip absoliutus blogis, kas man atrodo realiasnis vaizdas į pasaulį. Man ta vokiečio, zoologijos savininko istorijos linija dar įdomesnė, nei tų prižiūrėtojų. Aš net vienu metu galvojau, kad pavadinimas turėtų būti kitoks. Net ne “žmona”, o bent jau pats prižiūrėtojas, nors vėliau pergalvojau, gal ir teisingas pavadinimas, ji visko centre, o kiti nors ir neprastai, bet sukasi apie ją.

Taigi, vokietukas. Iki karo buvo išlepintas dėmesio, zoologijos sodus paveldėjęs iš savo tėvo, žavingas, bet turintis ne tik garbės troškimo, bet ir garbės supratimą, iš tikro mylintis gyvūnus. Įsimylėjęs prižiūrėtojo žmoną, bet apart begalinių komplimentų giliau nelendantis. Tačiau karas pakeičia situaciją. Buvęs paprastas zoologas, dabar tampa Hitlerio zoologas, su ypatingais įgaliojimais, su galimybe demonstruoti jėgą ir galią. Mes matome kaip jis auga, kaip demonstruoja jėgą nušaudamas erelį. Jo galia auga. Ir labai įdomus momentas. Jis su zoologo žmona namie vieni. Mes juk žinome, kad jis jos jau seniai trokšta ir flirtuoja. O ji irgi flirtuoja, kad galėtų rūsyje saugiai laikyti paslėptus žydus. Ir momentas, kai žydų vaikas pradeda verkti, prižiūrėtojo žmona, kad neišgirstų apsikabina zoo savininką, dabar SS karininką, pilną jėgos ir galios. Logiškai jis turėjo pulti ją ir išdulkinti. Juolab, kad prieš tai kadre rodė, kaip pora nacių kareivėlių tiesiog žvėriškai išprievartavo dar mažą žydų mergaitę. Ir čia jis atsitraukia. Netikėta.

Ir panašių scenų yra daugiau, kai jo senoji inteligentiška džentelmeniška dvasia nugali karo ir garbės pažadintą žvėrį savyje. Man pradžioje dėl šito filmas ir nepatiko, bet vėliau kai apgalvojau, tai būtent šitas momentas yra šio filmo stiprybė. Gyvenimas parodytas kaip besantis spalvotas, o ne juodai baltas.

Efrat Dor stars as Magda Gross, Jessica Chastain as Antonina Zabinski, Timothy Radford as young Ryszard Zabinski, Shira Haas as Urszula and Martha Issova as Regina Kenigswein in director Niki Caro’s THE ZOOKEEPER’S WIFE, a Focus Features release.
Credit: Anne Marie Fox / Focus Features

Na, dar klasikinis, gražus momentas, kai tas pats vokietis apakintas vokiečių arijiškumo šventai įsitikinęs, kad jam pavyks iš stumbrų išvesti seniai išnykusią taurų veislę.

Ir pabaigai. Taip filmas geras. Rekomenduoju. Ypač dėl to, kad nėra juodai baltas, o parodo, kad gyvenimas yra sudėtingesnis. Ir aš vis naiviai tikiuosi, kad žmonės pažiūrėję filmuose kokias baisybes atneša karas, nutars daugiau nebekariauti. Koks aš naivuolis. Rusija intensyviai ruošiasi karui. Taip, ta pati, kuri nugalėjo nacistinę Vokietiją, kuri pati ypatingai gerai matė karo baisumus, kuri 40 metų vaikams diegė antikarines mintis. Deja.

Taigi žiūrėkite tokius filmus ir tapkite geresniais žmonėmis. O aš įvertinu. 8/10. Kodėl tiek mažai? Todėl, kad filmas baisus. Aš, matyt, šiuo metu labai bijau karo. Aš bijau žiūrėti tokius siaubus. Aš šiuo metu neturiu jėgų susidoroti su tokiomis baisiomis mintimis.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s