Tags

, , , , , , , , , , , , , , ,


Na, ir žingsnis po žingsnio, atėjau iki pačio geriausio šį savaitgalį matyto filmo. Vedlys / Поводир / Поводырь / Povodyr / The Guide (2014):

povodyr

Premjera: 2014
Šalis: Ukraina
Rež.: Oles Sanin
Vaidina: Anton Sviatoslav Greene, Stanislav Boklan, Aleksandr Kobzar, Jamala, Irina Sanina, Jeff Burrell ir kt.

Siužetas. Ketvirtas dešimtmetis Ukrainoje. Ruskiai ruošiasi masiškai naikinti ukrainiečius, marinti badu. Tuo tarpu amerikiečių inžinierius Maiklas su sūnumi atvyksta į Charkovą, jis įsimylė aktorę Olgą, tačiau tą aktorę yra įsimylėjęs ir komunistas kraugerys ruskių komisaras. O čia tau jau šakės. Amerikiečiui perduoda (yra ir rusų dorų) dokumentus įrodančius juodus ruskių darbelius, su prašymu perduoti juos į Maskvą amerikiečių žurnalistui, kad jis visam pasauliui paskelbtų apie žvėriškus ruskių socializmo statymo metodus. Komisaras pasiunčia savo vagis (juk tais laikais valdžia ir vagys buvo vienas ir tas pats), kad išvogtų iš jo šiuos dokumentus, tačiau Maiklas pamato kas vyksta ir jį komunistai nužudo. Beje, lietuviškame aprašyme klaidingai rašoma, kad tragiškomis aplinkybėmis žūsta. Tipo, netyčia. Na, ne. Ruskiai komunistai nužudo kai bandė išvogti jų piktadarystes atskleidžiančius dokumentus.

Tačiau jo sūnus Peteris pabėga ir kartu išsineša svarbius dokumentus. Kraugeriai komunistai puola jo ieškoti. Peterį išgelbėja aklas kobzarius. Jis tampa kobzariaus vedliu. Kobzarius juo rūpinasi ir saugo.

Tačiau komunistai nemiega. Jie seka pėdomis trokšdami kraujo praliejimo.

Sužinojau, kas tokie yra kobzariai. Pasirodo, kad rusų ir ukrainiečių neapykanta yra gilesnė, nei kad dabartinis Ukrainos užpuolimas. Na, taip, nenuostabu. Ruskiai visais laikais garsėjo kaip kraugerių tauta. Juk ir pas lietuvius genuose yra neapykanta maskoliams. Taigi ir ukrainiečius žudė ne tik sovietai ar dabartiniai rusai, bet dar ir ruskiai caro laikais. Kazokai pralaimėjo carinei rusų armijai, tai carienė sugalvojo kaip iš jų pasityčioti, neišžudė, o visus apakino. Tai jie nuo to laiko vaikšto ir gieda patriotines ukrainietiškas giesmes. O šio berniuko kobzarius apako jau per sovietų skėrių antplūdį. Pirmą kartą jis išgyveno pelkėje. Antrą kartą išgyveno sušaudant jo būrį, tačiau tada ir apako. Trečią kartą … Na, taip, šiek tiek mistifikuojamas šis kazokas, bet taip ir turi būti patriotiniuose filmuose.

Tiesa, pati filmo pradžia man buvo neįdomi. Kažkokie komunistai Amerikoje, Jamala (t.y. Olga) dainuoja, tada Sovietinė Ukraina, traukinys. Bet neprireikė nei 30 minučių. Po kokių 15 minučių viskas pasidarė taip įdomu, o ir taip gražiai nufilmuota, tokia gera vaidyba, tokios istorijos.

Šaunuoliai ukrainiečiai. Pagaliau pradėjote skleisti tiesą apie savo istoriją. Pagaliau. Pabudome, pabudome ir kelkimės.

Dar įdomus faktas:

Many kobzars in the film are played by real blind people from all over Ukraine. For example, the fight scene between the blind minstrel and NKVD officers was played by Paralympics judo prize-winner Ihor Zasyadkovych. Specifically for the film, Zasyadkovych together with stunts crew restored the ‘crutch’ – the art of self-defense, that was used by blind minstrels in olden times.

Ukrainiečiai 2015-aisiais buvo pristatę šį filmą kaip savo šalies kandidatą į “Oskarus”.

povodyr-2 povodyr-3 povodyr-4 povodyr-5 povodyr-6 povodyr-7 povodyr-8 povodyr-9 povodyr-10 povodyr-11 povodyr-12 povodyr-13 povodyr-14 povodyr-15 povodyr-16 povodyr-17 povodyr-18 povodyr-19 povodyr-20 povodyr-21

Na, man belieka vertinti. Nėra ko čia vertinti. Ir taip aišku, kad 10/10.

Advertisements