Filmas: Liepsna ir Citrina / Flammen & Citronen / Flame and Citron (2008)


O geras. Labai netikėtas filmas. Liepsna ir Citrina / Flammen & Citronen / Flame and Citron (2008):

flammen-citrone

Rež.: Ole Christian Madsen
Vaidina: Thure Lindhardt, Mads Mikkelsen, Stine Stengade ir kt.

Ar kas nors kada nors ką nors girdėjot apie danų pasipriešinimą nacistinei Vokietijai. Na, gal kokie danų žinovai arba istorijos žinovai ir bus girdėję. Bet tokia paprasta darbo liaudis kaip aš, nieko negirdėjau. Gal ir nenuostabu, juk tarybiniais laikais buvo skleidžiama propogandai, kad tik rusai priešinosi naciams, o apie kitus – nutylima. Bet ok, sovietiniai laikai jau seniai praėjo (bent pas mus, o ne Rusijoje), tai sužinojom ir apie JAV, ir Dž. Britanijos, ir Prancūzijos ir kt, pasipriešinimus. Bet apie Danijos, tai aš pirmą kartą išgirdau, nustebau, kad ir ten buvo.

Taigi su didžiausiu malonumu paėmiau žiūrėti apie dviejų danų didvyrių “Liepsnos” ir “Citrinos” pasipriešinimą nacių okupacijai. Pirmiausia jie sistemingai šaudė visus danų išdavikus, o po to ir vokiečių nacius.

Pradžioje filmas žiūrisi tiesą sakant nuobodokai. Kažkas jiems įsako, ką reikia nušauti, jie nueina ir nušauna. Na, gal šiek tiek parodo Citrinos šeimyninę dramą. Beje, Citriną vaidina tas pats aktorius kaip ir filme “The Hunt”, tai man pasirodė, kad nelabai jis ir vaidina, kad jis toks pats iš savęs yra, tik prakaitu vis apšlakstydavo, kad matytusi vidinė jo įtampa. Bet jo, atrodė įspūdingai.

Taigi apie tą vidinę įtampą. Jei pradžioje ją matome tik Citrinoje, tai vėliau ateina ir Liepsnai. Ir nuo to laiko filmas tampa nebe toks paprastas ir trivialus kaip dauguma apie Antrąjį pasaulinį karą. Visada būna herojai, aiškus priešas, aiškūs didvyriai. O aš jau žiūrėdamas pirmą pusę filmo pradėjau pykti, kad veikėjų daug, jų pavardės man daniškai skamba vienodai, dėl to jie man pradėjo maišytis, kas čia gerietis, o kas čia blogietis. Ir tik į filmo pabaigą ir pradeda aiškėti, kad čia ne tik man nebeaišku, kas gerietis, o kas blogietis. Bet net ir patiems Liepsnai ir Citrinai darosi nebeaišku, ar jie žūdė blogiečius ar nebūtinai. Ar jie buvo apgauti? Gal net geriečius žūdė? Karas sudėtingas dalykas. Veikia žvalgyba, kontražvalgyba, šnipai, dvigubi agentai ir dar šiaip asmenys turintys savų tikslų. Liepsna įsimyli paslaptingą moterį. Tačiau, kas ji, kam tarnauja? Ar ji dvigubas agentas? Kurią pusę ji palaiko? Ar neišduos ji Liepsnos ir Citrinos?

Pabaigoje dar labiau viskas susimaišo. Ir iš tikrųjų pabaiga tai mane šokiravo. Tiesiog kažkaip negalvojau apie Liepsnos mylimąją taip.

Filmas paliko įspūdį, kaip nestandartinis filmas apie karą. Filme mano manymu labai gerai parodoma, kad pasaulis nėra juodai baltas, o dar labiau, kad nežinia, kas yra baltas, o kas juodas.

flammen-citrone-2 flammen-citrone-3 flammen-citrone-4 flammen-citrone-5 flammen-citrone-7 flammen-citrone-8 flammen-citrone-9 flammen-citrone-10 flammen-citrone-11 flammen-citrone-12 flammen-citrone-13 flammen-citrone-14 flammen-citrone-15 flammen-citrone-16 flammen-citrone-17 flammen-citrone-18 flammen-citrone-19

Ir labai tiko abu pagrindinai aktoriai. Liepsnos toks tipiškas tipiškas danas, kad net linksma žiūrėti.

Dar atkrepiau į Danijos kultūrą. Filme rodomi 1944 metai, mes post sovietinį lygį tokį pasiekėme tik kokias 1995 metais, o taip, kad vaikščioti su kostiumais ir kaklaraiščiais tai mums labai nebūdinga, mums būdingi purvini rusiški kerzovi batai ir fufaikė. Na, taip per tą Rusijos opupaciją atsilikome nuo pasaulio 50 metų.

Beje, filme paminėta, kad danai ruošėsi gintis ir nuo sovietinės armijos, jei jie kaip raudonasis kraugerių tvanas būtų užplūdęs Daniją. Lygiai kaip ir nuo nacių. Che, tiesa, tikriausiai vargšai daniukai įsivaizdavo rusus irgi su kaklaraiščiais ir inteligentiškus, kuriuos būtų įmanoma žūdyti. Pasisekė jiems, kad nenusiaubė jų krašto raudonieji skėriai.

Duodu 7 balus, nes šiaip jau pusė filmo žiūrėjosi nuobodžiai ir man sunku buvo susigaudyti tarp tų veikėjų pavardžių. Kuris jų šefas, kuris gestapo šefas, kuris dar kažkokios žvalgybos. O patys Liepsna ir Citrina, mano manymu labai gerai atspindėjo savo charakterius. Šiek tiek patrakęs Liepsna, ir rimtuolis Citrina. Gal net 8 duoti? Už nestandartinį požiūrį, bet už tai už realistišką.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s