Tags

, , , , , , , , ,


Nesuprantu, ko tiek laiko nežiūrėjau fantastikos. Juk tai mano mėgstamiausias žanras. Laikas atsiimti tai, ką praleidau. Kai ieškojau filmo 2001: A Space Odyssey išaiškinimo, aptikau, kad 2001: A Space Odyssey turi pratęsimą – 2010: The Year We Make Contact:

2010-the-year-we-make-contact

Režisierius – Peter Hyams.

Apie 2001 buvau girdėjęs, tai yra kaip ir klasika, o apie 2010 neteko nieko girdėti, vadinasi tai nėra topų topas. Šiaip ir nebūčiau žiūrėjęs, nes režisierius kitas, ne Stanley Kubrick kaip 2001, bet pastebėjau, jog abu filmai pastatyti pagal tą patį rašytoją Arthur C. Clarke, todėl pasidarė įdomu. Juolab, rašo, jog šioje dalyje daug kas paaiškinta, kas liko neaišku po filmo 2001 peržiūros. Na, bet kokiu atveju, mokslinė fantastika yra mano žanras, todėl tik ištaikęs minutėlę ir pradėjau žiūrėti.

Matyt, neįmanoma šį filmą žiūrėti ir nelyginti su Kubricko 2001. Taigi kas pirmiausia krenta į akis. 2001 tikras meno šedevras su gilia filosofine mintimi. O 2010 žiūrisi kaip elementarus mokslinės fantastikos filmas. Nieko ypatingo, bet pasiilgsti filosofijos. Įgarsinimas – nesulyginsi su 2001, t.y. nėra ir ko lyginti. Daug pokalbių, kurie kažin ar prie ko veda. Vaidyba nenatūrali, ypač kai rodo pyktį. Po valandos apsipranti, kad tai visai kitas filmas, nusiramini ir žiūri. Ateities vizija nebe taip erzina kaip 2001. Gal įdomesnė, gal ne tiek daug, gal po 2001 jau pripratau prie juokingų vizijų. Nors šioje dalyje labiau tikroviška. Taigi žiūriu, nei ypatingai įdomu nei ką. Pirmą kartą sudomina, kai paaiškina, kodėl sugedo super kompiuteris HAL 9000. Geras. Nes žmogus privertė jį meluoti. Žmogui meluoti yra naturalu, o vat kompiuteris ir išprotėjo nuo to.  Kažkur nuo čia ir prasideda įdomu žiūrėti.

2010-the-year-we-make-contact (1)

Ir kas įdomiausia, prasidėjęs kaip paprastas mokslinės fantastikos filmas, mano nuostabai baigiasi kaip visai neblogas filosofinis filmas.

Dar aiški filme gija, kad politika trukdo mokslui. Taip tai tikra tiesa. Ne tik mokslui, bet ir žmoniškumui, bet kažkaip labai tiesmukai šiame filme tai parodoma – sovietų ir amerikiečių konfliktas, bet matyt tuo laikotarpiu tai buvo ypač aktualu. Nors ir dabar tai aktualu, tik kažkaip tai dabar tas konfliktas labiau užslėptas.

Žodžiu, nors pirma filmo valanda ir nuobodi, nors tarpais vaidyba užknisa, nors muzikos nėra arba aš jos nepastebėjau, bet pabaiga man patiko ir todėl galiu teigti kad ir visas filmas patiko.

2010-the-year-we-make-contact (2)

Sakė, kad proporcijos 1:4:7 (ar tai 1:4:9). Tikrai matosi, kad 1:4 nėra. Gal klystu.

“2010” kažkaip keistai vadinamas. Lyg oficialius pavadinimas yra “2010: The Year We Make Contact”. Bet imdb ir šiaip internete vadinamas tiesiog “2010”. Dar esu matęs “2010: A Space Odyssey 2”. Bet man vien tik 2010 yra per mažai.

Ai, dar. Man taip juokinga buvo žiūrėti į aktorių John Lithgow. Nežinau ar jis pirmiau filmavosi seriale 3rd Rock from the Sun, kur vaidino komidijinį daktarą Dr. Dick Solomon, bet man jis toks ir šiame filme rimtas atrodė juokingai.

Berods filmas nominuotas Oskarui. Už vaizdo efektus lyg.

2010-the-year-we-make-contact (3)

Dar įdomus momentas. Filme aiškiai pasakyta, kad nelyskit prie Jupiterio palydovo Europos. Kodėl neaišku, gal paaiškės vėliau. Bet įdomus politinis aspektas, kaip jau minėjau šiame filme jis pakankamai akcentuotas. Sovietų konfliktas su amerikiečiais. Ir čia aukštesnė galia jiems įsako: Nelyskit prie Europos. Geras, ane :). Afrika, Azija ar dar kas norit yra jūsų, o Europa ne.

Bet kokiu atveju. Faina. Ai, beje žadami Clarke dar du pratęsimai: 2061 ir 3001. Pirmas net greitai, berods 2017 metais. Laukiu, nesulaukiu.

Ech, patinka man mokslinė fantastika.

Advertisements