Tags

, , , , , , ,


Mane domina psichologija, todėl kai pamačiau apie ką šis filmas, tai ir užsimaniau pažiūrėti. Experimenter (2015).

experimenter

Šiaip pats filmas tai baisi nuobodybė. Net intarpai apie šeimyninį gyvenimą buvo matyt bandymas padaryti šiek tiek įdomesnį, bet, manau, jų geriau iš vis nebūtų buvę. Apskritai, visą kas įdomaus šiame filme galima parodyti per 10 minučių.

Bet tos 10 minučių man labai įdomios. Filmas biografinis, pasakoja apie 1961 metais psichologo vykdytus eksperimentus siekiant išsiaiškinti kaip žmonės paklusta autoritetui (valdžiai) ir vykdo paliepimus, kurių šiaip net nedarytų. Šiuos tyrimus inspiravo Antrojo Pasaulinio karo įvykiai kai paprasti žmogeliai vykdė baisius nusikaltimus. Tyrimų esmė. Du tyriamieji, laisvai, savo noru sutinka dalyvauti eksperimente, kurį, beje, bet kuriuo momentu gali nutraukti. Vienas iš jų netikras dalyvis, jis visada tampa auka – mokiniu, o ne mokytoju. Mokytojui duodamas elektrinis aparatas, kurio pagalba yra baudžiamas mokinys už neteisingus atsakymus, kiekvieną karta vis didinant elektros šoko stiprumą. Kiti psichologai teigė, kad nei vienas tyriamasis neis iki galo. O vat, pasirodo, kad net tokioje laisvoje demokratinėje šalyje kaip JAV dauguma ėjo iki galo ir suteikdavo skausmą kitam “tyriamajam”, nors tas ir maldaudavo baigti.

Dar probėkšmom panagrinėta ir minios įtaka vienam žmogui, kas irgi pasirodė įdomu.

experimenter (2)

Filmas iš dalies priminė kita filmą “Eksperimentas”, kurio yra keli variantai, bet esmė tokia, kad sudaromos dvi grupės žmonių, vieni, atseit, kaliniai, kiti, atseit, jų prižiūrėtojai ir žiūrima kas iš to gausis.

Žodžiu, nors ir filmas visiška nuobodybė, bet tas psichologinis eksperimentas šokiruojantis.

Advertisements