Tags

, , , , , , , ,


Šiandien Antanas L. pralinksmino mane. Kiekvieną kartą aprašinėdamas kokį nors žiūrėtą filmą, aš jaučiuosi labai menkavertiškai. Aš net nevadinu savo aprašymų recenzijomis. Jas vadinu įspūdžiais po filmo peržiūros. Jokios struktūros, jokio detalaus vertinimo vaidybos, režisūros, scenarijaus, muzikos ar operatoriaus. Net sakiniai gramatiškai nevisiškai taisyklingi, jau nekalbant apie išraiškos priemones. Žodžiu, nulių nulis. Ypač kai palyginu save su Ramūnu Aušrotu iš KKK. Net nėra kaip lyginti. Gali vienetą su dvejetu lyginti. Arba vienetą su dvidešimt. O nulį su šimtu nėra ir ką lyginti. Taigi, tik tiek mane ir paguodžia, kad ne daug savo rašliavos skaitovų turiu, mažai kas juokiasi iš manęs ant tos Lietuvėlės. Taigi, va, Antanas atsiuntė nuorodą į to pačio režisieriaus Ridley Scott, apie kurio filmą šiandien ruošiuosi parašyti, kito filmo “Blade Runner” http://buvaukine.lt/menesio-rezisierius-begantis-skustuvo-asmenimis/ distopinę recenziją. Net nežinau, ką tas žodis “distopinė” reiškia. Na, taip, gramatiškai labiau taisyklingai rašo nei aš, taip pat matosi, kad daugiau filmų už mane matęs, bei žino daugiau tarptautinių žodžių, be to ir sakiniai sklandesni. Bet mano aprašymas žymiai geresnis: Blade Runner.  Aš žymiai daugiau supratau filmo mintį, nors pats jaučiuosi supratęs labai mažą dalelę. Todėl iš nulių nulio pakėliau save į visiškas vidutinybes. O tai jau nemenkas laimėjimas.

Viso šito paskatintas imuosi aprašyti kitą Ridley Scott ką tik matytą filmą Prometėjas / Prometheus (2012):

prometheus

Šis filmas yra legendinio filmo Alien / Svetimas (1979) filmo priešistorė. Oho Alien toks senas – 1979 metų, tik dabar pastebėjau. Tikrai filmas legendinis, galima žiūrėti ir šiomis dienomis, spec. efektais ir visa kuo tikrai nepasenęs filmas. Ir aš kažkaip niekada Alien nepriskirdavau siaubo filmų klasei, nors aišku, siaubo jame daug. Geras fanstastinis filmas. Klasika.

Ir nors oficialiai filmas Prometheus pristatomas kaip Alien priešistorė, bet man filosofine prasme yra visisiškai naujas filmas. Tiksliau, reikia pabrėžti, kad tai ne vienas filmas, numatomos dar dvi dalys, taigi, nieko nuostabaus, kad pažiūrėjus pirmą dalį ir nieko nesupratus lieka šioks toks nusivilimas. Tik aš bijau vieno dalyko. Ridley Scott jau metuose. Kad tik jis nenusentų ir spėtų užbaigti pradėtą darbą, nes labai įdomu sužinoti ką jis užmanė. Antrą dalį Alien: Paradise Lost (vėl keičia pavadinimą, ne Prometheus 2, o grįžta prie ištakų Alien) pradeda filmuoti 2016 metų pradžioje. O dar trečia dalis laukia. Dieve, duok jam sveikatos baigti trilogiją. Kaip matot vadinu trilogija, taip atskirdamas nuo pradinio Alien. Nes kaip ir sakau visai kita filosofinė linija.

Man net pradėjsu žiūrėti labiau priminė “Blade Runner”, nei Alien. Čia dėl to androido David ir demonstravimo kokių kietų sugebėjimų jis turi. Ir ateities miestas kažkur pavaizduotas man priminė “Blade Runner” miestą, tik ne tokį tamsų, bet architektūra kažkuo būdinga.

Labai gailiuosi, kad šį filmą pražiopsojau kino teatruose. Ir teko žiūrėti ne kino teatre ir ne 3D. Manau, kad labai daug praradau ir kad Marsietis todėl paliko žymiai didesnį įspūdį nei Prometėjas. Nors kaip pažiūrėsi. Marsietis aiškus filmas, aiški idėja, mintis, pažiūrėjai, pasidžiaugiai ir pamiršai. O Prometėjas panašus į Blade Runner. Pažiūrėjau, hmz, apie ką jis čia. Ir pradedi galvoti. Ieškoti, net googlinti. Pradedi matyti kiek simbolių, kiek paslapčių slepia šis filmas. Simbolių jame prikišta panašiai kaip kokio Tarkovskio filmuose. Taigi Prometėją žiūrėti kaip siaubo (ne tiek ir daug jo šaime filme) ar šiaip fantastinį filmą neina. Tai absoliučiai filosofinis. Mistinis. Ir net pačiame filme duodama labai daug aiškių užuominų, kad tai ne fantastinis filmas, o kalbantis apie mūsų gyvenimo prasmę, apie mūsų ištakų paieškas. Apie mūsų Kūrėjo paieškas.

Ar man taip susirodė, ar kuo Ridley Scott senesnis, tuo dažniau susimąsto apie pomirtinį gyvenimą. Ar Dievas yra? Nežinau, ar jis yra tikintis ar ne. Bet filmuose aiškiai matome, kad jis ieško. Jis jaučia, kad kažkas yra daugiau nei mes manome, tačiau dar nežino kas tai.

Pradžioje man pasirodė, kad čia Tomo Kruzo su savo scientalogija įtaka. Mūsų Žemės, archeologijos paslaptys, kurios duoda daug nuorodų, kad senų senovėje žemiečiai dažnai susidurdavo su ateiviais (figūrėlės, piešiniai, statiniai). Net Bibliją vietom paskaičius matome šiuolaikinių atominių bombų, raketų ir panašių dalykų aprašymų. Taigi scientalogija, kiek žinau, ir teigia, kad mus žmones sukūrė kažkokia tai ateivių rasė. Filmas kaip ir eina šia linkme, bet labai akcentuojami kryžiukai, kurie yra krikščionybės simboliai. Va, šitas momentas man labai įdomus. Ar vis dėl to Ridley Scott suves, kad krikščionybė yra paaiškinama ateiviais, t.y. kitose dalyse turėtume pamatyti Jėzų Kristų kaip ateivį. Tada turėtume pamatyti gerąjį Dievą, mūsų kūrėją ir velnią (puolusį ateivį) – blogio kūrėją (geriausiai blogio vaisius matėme filme Alien, taigi ir Alien nėra visai atskiras filmas), bei jų kovą.

Ir tada įdomu ar tai scientaloginis filmas, ar tai tam tikra krikščionybės alegorija? Kol kas spręsti sunku, reikia laukti dar dviejų filmų. Ir šiose dalyse nuskambėjo klausimas, o iš kur atsirado šie ateiviai. T.y. visai galimas daiktas, kad trečioje dalyje sužinosim, kad šie ateiviai visai nėra mūsų dievai, o tik kiti Dievo kūriniai. Gal, o gal ir ne. Nežinia, ką sugalvojęs Ridley.

Nesusipažinęs giliai su scientalogija, bet man iš kart kyla klausimų. Ok, scientalogija atsako iš kur mes kilę. Tačiau neatsako į klausimą iš kur visata kilusi. Ir kodėl mes turime melstis, garbinti ir t.t., t.y. apskritai tada, kodėl tai religija.

Ok. Grįžtam prie filmo. Pats filmas šiek tiek nuvylė. Manau, kad kaip ir rašiau, kad teko žiūrėti naktį (žmona prieš tokius filmus, o aš taip užsimaniau fantastikos pažiūrėti), o ne kino teatre. Todėl nublanko visi efektai, jokio 3D. Taigi daug scenų neatrodė labai įspūdingos, dėl to atrodė bereikalingos filme, net lyg su paprastu pieštuku nupaišytos. Tos žiaurumo scenos mane vis tiek nervina. Na, taip mažiau nei Alien, bet vis tiek. Dar apsirodė šiek tiek ištestas, atseit, noras į 3 filmus ištęsti.

Vietom kliuvo vaikiškumai. Mokslininkų ekspedicija, pažiūrėjo prietaisus, sako, o žiūrėk deguonies kaip Žemėje ir bats nusiima skafandrus. Arba, o žiūrėk kažkokia keista gyvatė, davai, paglostom, ui, nukando ranką. Arba kapitonui sako, ei, reik tą ateivį sunaikinti bet kokia kaina, vau, varom bet kokia kaina naikinti. Taigi jie nematė dar filmo Alien. Ai, matė juk rodo 2093 metus 🙂 Juokauju. O šiaip tai sakytų, lai tik čiuožia kuo toliau nuo mūsų, ko čia prie jo lysti. Bet šiaip nežinau, man tai labai negadino šie vaikiškumai.

Kai kurios scenos bereikalingos. Pvz. laivo kapitonas klausia misijos vadovės, ar tu nori sekso. Jie persimeta keliais žodžiais, kol galų gale ji pakviečia laivo kapitą pas save, vien tam, kad jam ir mums parodyti, jog ji ne robotė. Šiaip tą galima nustatyti iš ankstesnių scenų, žymiai subtilesnių, o šita jau mums užtvirtina, kad jei tu nesupratai iš ankstesnių užuominų, tai še, tikras įrodymas. O ir šiaip. Nelabai supratau koks skirtumas, ar ji robotė ar ne viso filmo prasmei. Bet, tai tik parodo, kad aš vėl labai labai labai daug ko nesupratau. Ir šį kartą busiu gudresnis, nueisiu į internetą ir susirasiu paaiškinimus.

prometheus (2)

Tikrai toks kadras buvo ir Prometėjuje, nors nesu garantuotas ar konkrečiai ši nuotrauka iš Prometėjo ar iš Alien. O gal Ridley paėmė ir įdėjo sceną iš Alien?prometheus (2) prometheus (3) prometheus (3) prometheus (4) prometheus (4) prometheus (5) prometheus (6) prometheus (7) prometheus prometheus Prometheus-_Engineer_Angry prometheus_hd_stills_engineer_head Prometheus_megalith prometheus-michael-fassbender prometheus-movie-images-01 Prometheus-ship-wallpaper Prometheus-Still

Ok pagooglinau. Pasigooglinti galima: “prometheus explained”. Ir ką gavau? Iš vienos pusės pasidarė dar įdomiau, iš kitos šiek tiek nusivyliau.

Tai pradžioje kas įdomiau. Egzistuoja tų nelogiškumų paaiškinimai. Tai ir iškirptos iš filmo scenos. Taip pat interviu su pačiu Ridley Scott ir su scenaristu Damon Lindelof, kurie nemažai papasakoja, atsako į klausimus, nors aišku pagrindinio užmanymo neatskleidžia, juk dar du filmai, žmonės turi eiti jų žiūrėti, o ir šiaip malonumą patirti po truputį sužinant. Yra netikra TED video, kurioje atseit tos korporacijos vadovas jaunystėje daro pristatymą. Yra netikras korporacijos web puslapis, kuriame daug pateikiama informacijos, netiesiogiai aišku. Na, ir yra visokių blog’ų, video su visokiomis analizėmis. Visko neperžiūrėjau, nes visko be galo daug, bet įdomesnėmis nuorodomis pasidalinsiu.

Šitas video man labiausiai patiko, labai daug paaiškina, nors ir ne viską.

Šitas irgi fainas, bet man užteko pirmo video, tai šito ir nebaigiau žiūrėti.

Šitas man patiko, nes panašiai ir aš jaučiausiu, kai pradėjau skaitinėti kas ir prie ko. Kol neradau pirmo video. Bet linksmai chebra padarė.

Čia išvardintos klaidos. Kai kurias atseit klaidas pirmas video paaiškina, bet šiaip visai įdomu pažiūrėti ir kritikos.

Oi, čia labai juokinga rusiška parodija.

http://www.electricferret.com/archive/345-prometheus-plot-point-faq/

Paprastai klausimai ir atsakymai.

http://www.wisdom-square.com/movie-prometheus-analysis.html

Labai giliai parodomas misticizmas, simboliai ir pan.

http://buvaukine.lt/prometejas/

Visai neblogai ir lietuviai aprašė.

http://cavalorn.livejournal.com/584135.html

Dar vienas detalus aprašymas.

Ir kas gi mane nuvylė?

Ogi, kad pagrindinis scenaristas yra Damon Lindelof, tas pats, kuris buvo ir kultinio serialo Lost (Dingę) scenaristas. Taip tai žada be galo įdomų filmą, daug paslapčių, daug mistikos, daug įdomybių, daug simbolių ir galvosūkių, malonų žiūrėjimą, bet iš principo ir viskas. T.y. tai nebus nei scientistinis filmas, nei tuo labiau krikščioniškas. Na, taip, aš vis degu noru, kad visi atsiverstų į krikščionybę ir manau, kad čia pati geriausia religija. Ir tikėjausi, kad ir Ridley Scott po truputi verčiasi į ją. Kryželiai ir Bibliniai motyvai suklaidino mane. Na, taip juk po jo filmo Exodus: Gods and Kings galima buvo aiškai suprasti, kad joks jis ne krikščionis. Taigi krikščionišką alegoriją galima atmesti. Jis ir pats pasakė, kad šiame filme nebus Jėzaus Kristaus kaip ateivio. Nors kaip mutantas Jėzus Kristus gali ir pasirodyti. T.y. matėm, kad šiame filme ta juodoji masė apvaisino nevaisingą moterį. Taigi ir Mariją galėjo apvaisinti ateiviška juodoji ar kokia kitokia masė ir iš jos gimti mutantas.

Ir kad šie ateiviai gal ir yra mūsų kūrėjai, bet tikrai ne dievai. Kaip aš nepastebėjau, tiksliau pastebėjau, bet nesusimasčiau, kai toje planetoje rado didelę olą su didele galva. Ta didelė galva yra ateivių Dievas.

Taigi mane nuvylė, jog tai bus paprastas mistinis filmas.

Bet į antrą ir trečią dalį būtinai eisiu ir būtinai į kino teatrą. Nesigailiu, kad pažiūrėjau ir pirmą dalį. Buvo įdomu. Ir dabar, kai pasidomėjau daugiau, pasidarė dar įdomiau.

Advertisements