Tags

, , , , , , , , ,


Po poros Pietų Korėjos, t.y. ne holivudinių, gerų filmų prisiminiau, kad dar Irano gamybos yra labai gerų, pažiūriu ką turi LvB ir akurat yra išvertęs net pora, taigi vieną filmą iš kart ir pasiėmiau žiūrėti Rojaus spalva / Rang-e khoda / The Color of Paradise (1999):

The Color of Paradise

Oo. Tai tas pats režisierius (ar režisierė) Majid Majidi, kurio filmas Dangaus vaikai (Children of Heaven) mane labai sužavėjo.

Šiek tiek bijojau žiūrėti, nes pagrindinis herojus aklasis ir bijojau, kad filme bus spekuliuojama šia negalia, bandoma sukelti gailestį dėl to ir pan. Bet ne, filme visai tuo nespekuliuojama, tai tik kaip priemonė išreikšti filmo idėjai. Ir idėja visai ne ta, kad mums reiktų gailėtis neįgaliųjų. Kaip tik sakoma, kad aklieji yra Dievo pateptieji, išrinktieji, nes Dievas yra nematomas, todėl aklieji jo gali ieškoti visur ir geriau pajausti negu mes paprasti žmonės.

Aklas berniukas mokosi Teherane aklųjų mokykloje, tačiau ateina atostogos ir laikas jį iš ten paimti namo. Tačiau tėvas nori parsivesti į namus naują žmoną ir mano, kad neįgalus berniukas tam trukdys, todėl bando jį palikti dar mokykloje, su paaiškinimu, kad nėra aklo berniuko kam prižiūrėti. Tačiau mokyklos valdžia kaip tik džiaugiasi, kad berniukas nėra našlaitis, o turi sveiką ir darbingą tėvą. Tenka vežtis namo. Namie berniuką pasitinka mylinti močiūtė ir mylinčios sesutės. Tačiau tėvas toliau bando atsikratyti jam kliuvančio neįgalaus vaiko.

Čia man tokia aliuzija gavosi su filmu Pavasaris, vasara, ruduo, žiema… ir vėl pavasaris – jame moteris pagal budistinę idealogiją pavaizduota kaip blogis, na, ok, perdedu, tiksliau kaip galimas blogio šaltinis, aistrų, geismo sukelėja ir ramybės drumstėja, kas trukdo pasiekti nirvaną, gyvenimo (-ų) tikslą. Čia irgi gaunasi, kad vyras geidžia moters ir dėl to nori atsikratyti tam geismui trukdančio berniuko. Gal tik taip susirodė, nes šiaip islamas tai labai panašus į krikščionybę. Gal tiesiog dėl to, kad iš kart po to filmo žiūrėjau šį.

The Color of Paradise (2) The Color of Paradise (3) The Color of Paradise (4) The Color of Paradise (5) The Color of Paradise (6) The Color of Paradise (7) The Color of Paradise (8) The Color of Paradise (10) The Color of Paradise (11)

Labai jautrus filmas. Labai gražus, gražus ir pats pastatymas. Nežinojau, kad Iranas toks žalias, galvojau, kad ten ištisa dykuma. Vaidyba nepakartojama, operatoriaus ir režisieriaus darbas taip pat fantastiški. Scenariju irgi labai gilus. Apie žmoniškumą, pareigą, gyvenimo tikslą ir prasmę.

Kiek skaičiau tai daug kas ginčijasi, o kuris gi filmas geresnis “Rojaus spalva” ar “Dangaus vaikai”. Asmeniškai man “Dangaus vaikai” linksmesnis, dabar laikotarpis, kai norisi žiūrėti linksmesnius filmus, o ne su giliomis mintimis. Deja, durnų komedijų žiūrėti nenoriu, todėl lieka žiūrėti gerus filmus, su giliomis mintimis, nors ir ne tokius linksmus. Tiesa, to gyvenimo džiaugsmo galima daug įžiūrėti šiame filme.

Žodžiu, rekomenduoju gerą iranietišką filmą. O aš sąrašiuke turiu dar kelis. Dar Antano L., o taip pat ir LvB rekomenduotus.

Advertisements