Tags

, , , , , , ,


Šį filmą Antanas L. jau seniai man rekomendavo. Ir jau buvo trečias žiūrėtinų sąraše, kai parekomendavo dar kartą. Šį kartą įdomų variantą. Jo vertimas, o LvB (iš Linkomanijos) įgarsinimas. Aš labai skeptiškai žiūriu į mėgėjiškus įgarsinimus, anksčiau esu bandęs kelis žiūrėti, tai jau geriau subtitrai nei toks mėgėjiškas įgarsinimas. Bet šį kartą susigundžiau pažiūrėti, o kaip tas LvB įgarsina. Ir vau. Nustebau. Tiesiog super. Ir raiškus balsas, ir net intonacijos tinkančios. Tiesiog žiauriai gerai įgarsinta. Nors ir mėgėjiškai. Pagarba. Ir kiek mačiau ten yra jo įgarsinta dar daugiau filmų. Super. Na, o dabar apie patį filmą Banginių vadeliotoja / Whale Rider (2002):

Whale Rider

Režisierius: Niki Caro

Vaidina: Keisha Castle-Hughes, Rawiri Paratene, Vicky Haughton, Cliff Curtis, Grant Roa ir kt.

Filmas paremtas sena maorių genties legenda apie pasaulio sukūrimą. Dabartiniai laikai. Maorių gentis apimta krizės. Vado sūnaus žmona gimdydama miršta. Miršta ir kūdikis, taip laukiamas naujas genties lyderis. Lieka gyva dvynukė sesuo. Tačiau pagal tradicijas moteris negali būti lyderis. Mirdama mama duoda dukrai vardą Paikea. Vardą susijusį su legenda, vardą pranašą – ji taps naująja lydere. Genties vadas, senelis, nenori pripažinti Paikea, nors ir myli ją. Jam lieka pareiga auginti Paikea, nes jos tėvas po žmonos mirties išvyksta į Vokietiją. Paikea jaučia, kad jai skirta būti nauju genties lyderiu, tačiau senelis nori laikytis tūkstametės maorių tradicijos, pagal kurią tik vyrai gali būti genties lyderiais. Nors lyderiais gali būti tik vado pirmagimiai vyrai, tačiau iš nevilties jis surenka vaikus į tradicijos mokyklą, į naujo lyderio ruošimo mokyklą. Paikea uždraudžiama joje lankytis. Tačiau ar tai ją sustabdys?

Tradicijos, papročiai, pareiga, likimas, pašaukimas, talentas. Net, sakyčiau, feminizmas. Lyčių lygybė. Tikslo siekimas. Gyvenimo prasmė. Užsispyrimas.

Whale Rider (2) Whale Rider (3) Whale Rider (4) Whale Rider (5) Whale Rider (6) Whale Rider (7) Whale Rider (8) Whale Rider (9) Whale Rider

Kai filmas baigėsi, neišjungiau kol baigėsi titrai – skambėjo nuostabi muzika.

Filmas nominuotas Oskarui, gavęs šiaip daug apdovanojimų, įvardijamas kaip šedevras, o ir aš pats girdėjęs ne vieną šio filmo rekomendaciją.

Tikiuosiu LvB neprieštaraus, kad nukopijuoju jo komentarą apie šį filmą. Man labai patiko:

Filmas pagrįstas labai sena įdomia, paslaptinga maorių legenda, apie kurią, jei bus noro, galite susirasti ir pasiskaityti patys.
Man pasirodė nepaprastai pozityvus filmas. Ir ypač naudingas jaunesnėms kartoms, kurios privalo laikytis ir išsaugoti mūsų tautos ir protėvių svarbiausias tradicijas, papročius ir t.t.
Jei besimėgaujant šiuo kūriniu-šedevru, tikruoju  Zelandietiškuoju stebuklu, 26-ąją ar 72-iąją minutę jums nenukris nei viena ašarėlė, reiškias jūs ne mūsų planetos gyventojas. Skriskite kuo greičiau į savąją žvaigždę, ūką ar juodąją skylę ir daugiau čia nesirodykit…
O jei rimčiau, tai žodžiais neapsakysi šio nepaprastai prasmingo ir didingo šedevro. Būtina pačiam įsilieti į tą legendą ir mintyse panirti į vandenyno ramiąsias gelmes, kad pajausti šį nušlifuotą rež Niki Caro ir raš. Witi Ihimaera deimantą. Fantastiškai įsilieja į šią legendą užburianti Lizos Gerard nuostabi muzika. O jaunoji dvylikametė  australietė-zelandietė, pusiau maorietė, Keisha Castle Hughes, pagrindinį Paikeajos vaidmenį atliko tiesiog nepriekaištingai ( oskaro nominacija).  Nors nesu iš silpnųjų, bet, patikėkite, – 72-ąją filmo minutę mano balsui buvo tikrai nelengva garsinti mažosios Pai kalbą skirtą savo seneliui Kora.…O tai reiškia, kad aš tikrai esu šios planetos dulkė. Pats filmas laimėjęs gal virš 30 prizų ir panašiai nominacijų įvairiuose pasauliniuose festivaliuose.
Jau antrą kartą dėkoju gerb.darbščiajam ir “teisingo” kino vertėjui ponui Antanui, kad prisidėjo išverčiant šią reikšmingą juostą ir taip man padeda po truputį jau užbaigti išleisti į apyvartą tuos kelioliką kino filmų, kuriuos jau nuo anksčiau esu užsibrėžęs įgarsinti.… Ir šimtą pirmą kartą dėkoju Jūsų tiekėjui Jushkaai (BTG) už jo atliekamą tikslų darbą.
Gero kaifo, mielieji. Tikrai nepasigailėsite.

Advertisements