Tags

, , , , , ,


Po ilgos pertraukos vėl sugebėjau pažiūrėti filmą iš Antano L. sąrašiuko. Šį kartą žydų filmas Fill the Void / Lemale et ha’hala / Užpildyti tuštumą / Заполнить пустоту (2012):

Fill-in-The-Void (18)

Žmona iš kart atsisakė žiūrėti, nes čia žydų filmas ir apie žydus. Keista, nesuprantu iš kur pas žmoną tas priešiškumas žydams. Lyg ir su aukštuoju išsilavinimu, lyg protinga, bet turi išankstinį nusistatymą. O man su žydais viskas gerai. Net sakyčiau, kad man jie patinka. Kiek pažinojau, tai labai draugiški santykiai ir net labai įdomūs. Oi, mano, bandradarbis žydas, tikriausiai vienas iš įdomiausių žmonių, su kuriais man teko gyvenime susitikti. O gal čia veikia taisyklė: kaip šauksi, taip ir atsilieps. Ok, grįžtam prie filmo.

Jau matyt aišku, kad filmas apie žydus. Ir dar ne bet kokius, o ortodoksus, kur religija ir rabinas užima ypatingai svarbią vietą gyvenime. Pvz. iš filmo. Atėjo tartis pas rabiną dėl vestuvių. Atlekia moteriškė, skubiai, labai skubiai, jai būtinai reikia pasikalbėti su rabinu. Praktiškai įsiveržia. Ir koks gi ten skubus atvejis? Pasirodo, kad ji nori pirkti naują viryklę ir jai reikia pasitarti kokią. Beje, rabinas parodytas kaip labai protingas žmogus. Net vestuvių klausimu, neverčia mergaitės tekėti, net atvirkščiai, atkalbinėja, jei tai vedybos ne iš jausmų.

Situacija tokia, kad miršta vieno žydo žmona ir visi nutaria, kad jam geriausia būtų vesti mirusios žmonos seserį. Apskritai, vestuvės ten toks svarbus dalykas, viskas apie jas sukasi. Ir ne tik moterims. Jauna mergaitė nenori tekėti už buvusio sesers vyro, bet visi spaudžia, kad taip bus visiems geriausia. Mamai, kuri liūdi dukros. Būsimui vyrui, nes jam reikia žmonos. Sesers vaikui, nes jam reikia mamos.

Labai įdomu pasižiūrėti į visiškai kitokią kultūrą, kitokius papročius ir kitokį požiūrį į gyvenimą.

Filmas gavęs daug apdovanojimų. O, beje, ta žydaitė labai graži 🙂

Kaip visada nepagavau gilios filmo minties. Pagooglinau. Pasirodo, kad filmas apie aukojimąsį, meilę Dievui, savo poreikių atsisakymą dėl artimųjų laimės – kas šiais laikais labai nepopuliaru.

Fill-in-The-Void (2) Fill-in-The-Void (2) Fill-in-The-Void (3) Fill-in-The-Void (4) Fill-in-The-Void (5) Fill-in-The-Void (6) Fill the Void_2 Fill-in-The-Void (9) Fill-in-The-Void (10) Fill-in-The-Void (11) Fill-in-The-Void (12) Fill-in-The-Void (13) Fill-in-The-Void (16)

Ai, dar filmo pavadinimas hebrajiškai: למלא את החלל

Juk visi mokam, ane? 🙂 Man tai labai painiai atrodo ir kaip jie išmoksta, tokios raidės panašios viena į kitą.

Ir nors iš pradžių atrodo, kad pas žydų ortodoksus yra viduramžių tradicijos vestuvių klausimu, bet iš filmo matome, kad be moters sutikimo, niekas nepriverčia jos ištekėti. Net rabinas, jei įtaria, kad tai gali būti prievarta, netuokia.

Dar patiko muzika, žydiškos dainos, jų polinkis dažnai dainuoti. Kažkaip mane kabliuoja. Gal turiu kokio žydiško kraujo savo genuose.

Dėl pavadinimo. Užpildyti tuštumą. Irgi radau internete paaiškinimą. Pagal Kabalą, kai Dievas kūrė pasaulį, jis turėjo pradžioje sukurti tuštumą, kuriuoje galėtų sukurti tą visatą. Tačiau, ar kas gali būti nepripildytas Dievo? Žodžiu, toje tuštumoje (kuri ir tuščia ir pilna vienu metu) – mūsų visatoje ir gimsta visokios filosofinės mintys ir vienintelis atsakymas tam yra Tikėjimas. Kažkaip painiai, bet kažkaip panašiai.

Žodžiu, visai įdomus kinas.