Tags

, , , , , , , , , ,


Dar vienas Antano L. rekomenduotas filmas – Laiškai iš Ivo Džimos / Letters from Iwo Jima (2006):

letters_from_iwo_jima

Clint Eastwood kaip visada pavarė. Superinis filmas. Antrasis pasaulinis karas. 1945 metai. Karas jau į pabaigą. JAV planuoja didelį išsilaipinimą į japonų saugomą Ivo Džimos salą. Japonai planuoja paskutinį pasispardymą.

Labai subtilus ir labai netikėtas filmas apie karą. Įvykiai parodomi iš japonų pusės. Siužetas paremtas Ivo Džimos saloje rastais laiškais.

Labai nuoširdžiai parodomi kareivių išgyvenimai, karo baisumas, karo beprasmybė.

Aprašymas (nukopijavau iš interneto, nes pakankamai detalus):

Prieš šešiasdešimt metų JAV ir Japonijos armijos susitiko Ivo Džimos saloje. Po kelių dešimtmečių keli šimtai laiškų buvo iškasti iš kietos Ivo Džimos žemės. Šie laiškai suteikia balsus ir veidus saloje kovojusiems vyrams bei išskirtiniam jų generolui.

Japonų kareiviai išsiunčiami į Ivo Džimą žinant, kad iš ten jie tikriausiai niekada nebegrįš. Tarp jų – Saigo, kepėjas, kurio vienintelė svajonė yra dar kartą išvysti savo naujagimės dukrelės veidą, Baronas Nishi, olimpinis jojimo čempionas, žinomas visame pasaulyje, Shimizu, jaunas karo policininkas, kurio idealizmo dar neišbandė karas, ir leitenantas Ito, griežtas kariškis, kuris greičiau jau nusižudys, nei pasiduos.

Japonų gynybai vadovauja Generolas Tadamichi Kuribayashi, daug po Ameriką keliavęs kariškis, kuris, viena vertus, puikiai suvokia beprasmišką karo prigimtį, kita vertus, gerai išmano karo su amerikiečiais, didžiule armada besiartinančiais link Japonijos krantų, strategijas. Su nedidelėmis gynybos pajėgomis, kurias iš esmės sudarė tik japonų kareivių ryžtas ir vulkaninis salos peizažas, beprecedentė Generolo Kuribayashi taktika lemia netikėtą posūkį kare. Jo dėka mūšis, iš kurio amerikiečiai tikisi greitos ir lengvos pergalės, virsta herojiška ir sumania kova, trukusia net 40 dienų.

Beveik 7000 amerikiečių karių žuvo Ivo Džimoje. 20 000 japonų karių krito kovoje. Juodas Ivo Džimos smėlis sugėrė jų visų kraują, tačiau pasiaukojimas, jų pasipriešinimas, jų drąsa ir užuojauta išliko gyvi jų laiškuose, siųstuose namo.

Nepaprastas Clinto Eastwoodo susidomėjimas Ivo Džimos mūšiu baigsis dviem dideliais paraleliai statomais kino filmais – japoniškuoju „Laiškai iš Ivo Džimos“ ir amerikietiškuoju „Mūsų tėvų vėliavos“, kuriame režisierius stoja į kitą fronto liniją ir pasakoja istoriją japonų akimis.

Filmas nominuotas 4 “Oskarams”. Kiti 16 laimėjimų ir 15 nominacijų.

LettersFromIwoJima (2) lettersfromiwojima Letters-from-Iwo-Jima

Aš tai vis negalėjau atsistebėti japonų kultūra. Ir dar. Juk iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos Japonija buvo žiauri imperialistinė šalis. Beje, kaip ir Vokietija. Pralaimėjusios karą, jos taip persimainė, kad sunku dabar tuo patikėti. O Rusija kaip buvo imperialistinė taip ir liko.

Filmą rekomenduoju.

Advertisements