Tags

, , , , , , ,


Dar viena knyga iš mano mėgstamos serijos “Siekiantiems begalybės”. Tai mokslininko, profesoriaus, jėzuito, katalikų kunigo Daniel J. Harrington SJ knyga “Jėzus. Istorinis portretas“:

jezus istorinis portretas

Kuo įdomi knyga? Dažniausiai apie Jėzų Kristų rašoma iš teologinės pusės: tą pasakė, tą padarė, o tai reiškia tą ir aną. Kaip ir daug žinome apie tai. O čia įdomus požiūris. T.y. į visus duomenis (rašytinius) žiūrima iš mokslo pusės. T.y. lygiai taip pat lyg žiūrėtume į kokį Julių Cezarį ar Karalių Mindaugą. Turim kruvą rašytinių istorinių dokumentų. Juos skaitom ir taikom mokslinius metodus, kad nustatyti, kas tuose dokumentuose tiesa, o kas išgalvota. Juk puikiai žinom, kad istoriją rašo nugalėtojai. Todėl mokslininkai remdamiesi keliais šaltiniais bando nustatyti, kas vyko iš tikrųjų, o ką kas nors nori pagražinti.

Taigi mokslininkai neatmeta galimybės, kad kai kurie pasakojimai apie Jėzų Kristų nėra detalūs tikro įvykio atpasakojimai, tai gali būti ir kelių Jėzaus minčių kompiliacija, tačiau iš esmės Naujasis Testamentas yra pakankami moksliškai tinkamas dokumentas, kad įrodyti Jėzaus Kristaus egzistavimą ir pasakojamos istorijos iš esmės atitinka visus istoriniams dokumentams keliamus reikalavimus. Nors reikia nepamiršti, kad Naujasis Testamentas pirmiausia yra geroji žinia, jis parašytas iš Jėzaus prisikėlimo perspektyvos, jos tikslas teologinė žinia, o ne istorinis rašytinis dokumentas apie kažkokį istorinį asmenį.

Asmeniškai man šiek tiek nuobodoka knyga, t.y. nieko naujo apie Jėzų Kristų beveik nesužinojau, gal kažką priminė, ką buvau primiršęs, gal kažkur sudėliojo akcentus. Taip gal dėl to kad ir taip nemažai žinau apie Jėzų, o čia atrinkti tik tie faktai (nors jų daugybė), kurie tenkina mokslinius kriterijus.

Knyga gal labiau tinka abejojantiems, kad pamatyti, jog čia ne tik šiaip bobutės nusikalba apie Dievą, kad rimti mokslininkai nagrinėja viską. Arba tiems, kurie ieško argumentų diskusijose su netikinčiais. Tuo požiūriu neįtikėtina knyga, tiesiog nuostabu, kad praktiškai vos ne viskas iš Naujojo Testamento tinka moksliniu požiūriu.

Gero skaitymo visiems.

Advertisements