Tags

, , ,


Turiu tokį bendradarbį žydą. Gerai mes su juo sutariam. Pastatė jį pardavimų vadybininku. Nieko neparduoda. Visi stebisi, žydas ir nieko neparduoda. Kurį vakarą susėdom išgerti alaus. Aš tada dar gerdavau. Tiesa, jei gerai pamenu, tai alų tik aš ir gėriau. Nesu matęs, kad jis alų gertų. Degtinę esu matęs. Būdavo užlekia pas mane į kabinetą, na, turi ko išgerti? Atsidarau spintą, turiu tik degtinės, oi, super kaip tik – 50 g šmaukšt. Tiesa, jo girto irgi nesu matęs. Kiek būdavom baliuose, niekada neprisigerdavo (skirtingai nuo manęs).

Taigi susėdom “alaus” išgerti. Kalbam apie šį bei tą, su juo visada labai įdomu bendrauti, nes labai plačių pažiūrų, labai įvairiais dalykais domisi. Užeina kalba apie tai, kad jis nieko neparduoda. Klausiu, tai kaip čia taip. Sako:

– Žinai, aš negaliu meluoti.

Oi, puikiai jį suprantu. Aš ir negaliu. O kadangi jis žydas, tai manau, kad jam ir religija neduoda meluoti. Nors nežinau apie jo religinius įsitikinimus, o aš ir pats tuo metu toli nuo Dievo buvau. Kiek vėliau bendravau, tai susidariau įspūdį, kad jis labiau ateistas, nei tikintis. Na, bet tikriausiai moraliniai įsitikinimai jam neleidžia meluoti. O gal ir teisingas įsitikinimas, kad jei meluosi, tai vis tiek žmonės pajus ir nieko nepirks. Labai nedaug žmonių moka įtikinamai meluoti. Kiek man teko susidurti su gerais melagiais, tai dažniausiai jie patys įtiki savo melu.

– O tai kam tau reik meluoti?, – nustembu aš.

– Valdžia netiesiogiai spaudžia.

– Hmz. Na, žiūrėk. Mes gaminame, o tu parduodi. Ar parduodi blogą daiktą?

– Na, ne, bet …

Aš nutraukiu:

– Tu parduodi geriausią Lietuvoje daiktą, juk geresnių Lietuvoje nėra.

– Bet yra geresnių Rusijoje, kitur užsienyje.

– Na, taip. Bet žiūrėk, atvešiu aš pvz. traukinius iš kokios Anglijos. Taigi pas juos bėgiai siauri, netiks mūsų geležinkeliams. Įsivaizduoji kiek kainuos tuos traukinius perdirbti mūsų geležinkeliams. Ir, beje, tikrai yra mūsų konkurentų, kurie taip ir daro, tačiau ir užsieniečių produktas žymiai brangesnis ir dar perdirbimas kainuoja didžiulius pinigus. Taigi, mes parduodame pagal kainą geriausią produktą Lietuvoje. Taip?

– Na, taip. Bet jis nėra tobulas.

– Taip nėra tobulas. O kas tobulas? Bet meluoti irgi nebūtina. Galima tiesiog ne viską pasakyti. Pvz. klausia, ar su jūsų daiktu galima padaryti tą ir tą. Atsakai, kad taip – galima. Tiesa, netęsi toliau sakinio, kad tai jums kainuos papildomai. Juk žinai, kad už papildomus pinigus mes viską galim padaryti. Arba pvz. ar galima su jūsų mašina pirma pavara nuvažiuoti iš Vilniaus iki Klaipėdos. Taip, galima, bet … O to “bet” ir nereikia. Ar galima su jūsų mašina per dvi valandas nuvažiuoti iš Vilniaus iki Klaipėdos. Taip, galima. Net paskaičiuoti galima. 300 km. per dvi valandas – gaunasi greitis 150 km/h. Laisvai. O kam pasakoti, kad policija tikriausiai pagaus, kad jei bus daug mašinų ar kelio remontai, tai niekaip. Juk teoriškai tikrai įmanoma.

– Aha, nu, rimtai.

– Tai yra, praktiškai visada, jei norisi sakyti “bet”, “tačiau”, reiškia, kad reikia pagalvoti ar verta tęsti. Tęsti galima tik tokiu atveju, jeigu tai išeinama į teigiamą dalyką. Pvz. šito dalyko neturi, tačiau tai galima padaryti taip ir taip. Jei prispaudžia tiesiu klausimu, tada galima sužaisti. Pvz. klausia ar jūsų automobilis turi elektrinius galinio vaizdo veidrodžius. Tu puikiai žinai, kad neturi. Pasakysi, kad neturi – nepirks. Meluoti irgi negali. Sakai: Taip, aš supratau jūsų klausimą. O tada galima nušnekėti apie visai kitą temą – taip mūsų automobiliai turi daug gerų dalykų, pvz. liuką. Labai geras dalykas yra liukas  ir pasakoji jo privalumus, kol pamiršta, jog klausimas buvo apie veidrodžius. Tiesa, kai kurie yra nagli ir primins, kad klausimas buvo ne apie liukus. Tada pripažink, kad ne taip supratai klausimą. Ir blogiausiu atveju juk gali pasakyti, kad galima įdėti tuos prakeiktus (tai tik mintyse) elektrinius veidrodžius. O pačiu blogiausiau atveju – kad tas įdėjimas dar ir kainuos. O kiek kainuos? Labai lengvai gali atsakyti, kad tiksliai nežinai, todėl nenori meluoti (ach kaip gražu, juk tikrai nenori), jog tai gali priklausyti nuo to ar nuo ano, žodžiu, vadybininkai iš ofiso susisieks ir paskaičiuos tikslesnę kainą.

I tut karta emu i pašla 🙂 Geriausias pardavėjas buvo. Gaila neseniai išėjo kitur dirbti.

Įvykiai dramatizuoti, kad būtų įdomiau skaityti, bet esmė tokia ir buvo.

Advertisements