Tags

, , , , , ,


Problemos su knygų skaitymu. Pirma – neturiu laiko, o antra – kai laiko surandu, tada sunku išsirinkti, ką skaityti, tiek daug noriu perskaityti, tiek visko įdomaus, o laikas labai ribotas. Šiuo atveju irgi taip buvo. Buvau ką tik perskaitęs Marko Solonino knygą “Mozgoimenije. Suklastota Didžiojo karo istorija” ir galvojau, kad dar ką nors Solonino paskaityti. Žiūriu knyga apie Sovietų Sąjungos ir Suomijos karą “Birželio 25-oji. Kvailystė ar agresija prieš Suomiją?”:

Įdomiai skamba. Bet neseniai skaičiau labai gerą knygą Eloise Engle, Lauri Paananen “Žiemos karas. Sovietų Sąjunga puola Suomiją 1939-1940″ ir galvoju, na, ką gi dar ypatingai naujo galiu sužinoti apie Žiemos karą. Toje knygoje taip viskas aiškiai ir detaliai pateikta. Po to žiūriu į šios knygos pavadinimą ir nesuprantu. Kažkas čia ne taip. Pala pala. Birželio 25-oji. Taigi jokia čia ne žiema. Tai kaip čia taip išeina – Žiemos karas ir birželio mėnuo. Kažkokia nesąmonė. Įdomu, labai įdomu.

Taigi pradedu skaityti. Pasirodo Sovietų Sąjunga puolė Suomiją ne vieną kartą. O net tris: 1939, 1941 ir 1944 metais. Suomiai tai apskritai vadina Tęstiniu karu. Oho. 1941 metų birželio 22 – ąją Vokietija užpuolė Sovietų Sąjungą. Eina triuškinančiai. Katastrofa. Siaubas. Reikia gintis nuo fašistų. O sovietai birželio 25-ąją sugalvojo, kad jiems Vokietijos kaip priešo per mažai ir po trijų dienų karo su fašistine Vokietija savo ruožtu užpuola Suomiją. Wtf? Vat apie tai ir yra ši knyga.

Po tokios intriguojančios įžangos autorius grįžta nagrinėti šio įvykio priešistorę, pradedant carine Rusija, bolševikų Spalio perversmu ir bandymu skleisti komunizmą kiek įmanoma plačiau. Čia ir Lietuvoje, ir Latvijoje ir Lenkijoje ir daug kur, tame tarpe ir Suomijoje bei Karelijoje. Pilietinis karas su taip vadinamais baltasuomiais ir kaip komunistus gėdingai išvijo.

Vienas aprašomas momentas patiko – kaip Karelijoje bandė statyti komunizmą. Kaip autorius cituoja bolševikų nuomonę apie karelus: “Tad kaip su tokiais žmonėmis darysi “proletarianę revoliuciją”? Negeria, nevagia, dirba …”

Toliau 1939-1940 metų Žiemos karas. Žodžiu, pakankamai detaliai aprašant Rusijos – Suomijos santykius, maždaug kas 100 psl. vis prisimenant birželio 25-ąją dieną. Jei neklystu pačią birželio 25-ąją dieną aprašo kažkur apie 300 psl., labai trumpai, nes pasirodo, kad būtent tą dieną ne tiek daug visko ir buvo. O po to dar 200 psl. tos “kvailystės” pasekmių analizė.

Taigi birželio 25-ąją Sovietai faktiškai paskelbė karą Suomijai, t.y. pradėjo plataus masto Suomijos aerodromų bombardavimą. Tiesa, jie gavosi kažkokie juokingi, nes suomiai žymių karinių nuostolių nepatyrė, kaip tuo tarpu sovietai patyrė ne tokių ir mažų nuostolių. Tas pats ir su sausumos kariuomene. Ir kai rusai pagaliau suprato, kad su vokiečiais darosi žiauriai blogai, permetė armijas kariauti su fašistais, tai suomiai liepos 10 – ąją atsakydami į birželio 25-osios karo veiksmus pradėjo plataus masto operaciją – savo 1939-1940 metais prarastų teritorijų atsiėmimą. Ir iki rudenio atsiėmė. Ir kai kur net daugiau. Tačiau tuo ir baigė, karo veiksmus praktiškai nutraukė, kol sovietai į Antrojo Pasaulio karo pabaigą 1944 vėl pabandė pulti Suomiją. Rašau, kad pabandė, nes vėl jiems nieko gero nesigavo. Tiesa, suomiai suprato, kad jiems karas anksčiau ar vėliau bus pralaimėtas ir savotiškai kapituliavo. T.y. teko atiduoti rusams tą ką tie prieš 4 metus užgrobė.

Bet ar tai suomiai labai geri kariai, ar tai sovietai labai prasti. Šitokia suomių persvara. Laimėjimų persvara, su sovietų žmonių ir technikos žymia persvara.

Taip pat suomiams teko mokėti reparacijas. Tačiau mes visi žinome kuo tai baigėsi. Štai labai puiki ištrauka:

„Svetimu kąsniu sotus nebūsi”. Šia liaudies išminties išsakyta tiesa dabar gali įsitikinti kiekvienas turistas, važiuojantis iš rusų Vyborgo į suomių Lappeenrantą. Žvelgiant pro automobilio langą, gali atrodyti, kad ne Suomija Sovietų Sąjungai, o Sovietų Sąjunga Suomijai kasmet mokėjo nesuskaičiuojamus milijonus…

Įdomi knyga. Apie tą Sovietų Sąjungą tiek mažai žinome. Kokį įvykį bepaimsi stebiesi sovietų žiaurumu, piktais kėslais, suktybėmis, melu, apgavystėmis, dezinformacija, propoganda ir dar šimtais blogų epitetų.

Advertisements