Tags

, , , , , ,


Šio filmo ištraukomis sukurta tiek gerų parodijų, tiek jų mačiau ir žvengiau, net vieną pats padariau, o pačio filmo nebuvau matęs. Na, ką gi, pagaliau ištaisiau padėtį ir pažiūrėjau įspūdingą filmą Downfall / The Untergang:

Lietuviškas filmo vertimas “Trečiojo Reicho žlugimas” labai vykęs, o štai rusiškas “Bunker” tai man labai nevykęs, labai ribotas, nors, aišku, tame pavadinime tiesos yra. Nors aš rusiškai versčiau maždau taip: Nacizm: nastal polnyj pizdec. Jeigu filmas Hitler: The Rise of Evil yra apie Hitlerio ir fašizmo pradžią, tai šis kaip jau matosi iš pavadinimo apie baigtį. Artėjant Gegužės 9 – ajai kaip tik į temą šis filmas. Filme pasakojama berods 10 paskutinių Hitlerio gyvenimo dienų. Gegužės 9 – oji yra Antrojo pasaulinio karo pabaiga. Reiktų pridėti, kad Antrojo pasaulinio karo Europoje pabaiga. Bet kam ten rūpi kažkokia Japonija, ant kurios JAV mėtė atomines bombas, o ir Sovietų Sąjunga Azijoje dar šiek tiek kariavo. Net negirdėjau, kad kas minėtų rugsėjo 2 – ąją kaip Antrojo Pasaulinio karo pabaigą. Ne, nu tikriausiai aišku, kad mini, bet man Gegužės 9-oji yra Antrojo Pasaulinio karo pabaiga. Juolab, kad pradžią skaičiuoja nuo 1939 metų rugsėjo 1 d. kai Vokietija, o po kelių dienų ir Sovietų Sąjunga užpuolė Lenkiją. Azijoje karas prasidėjo tai jau 1937 metais, bet pasauliniu laikomas nuo rugsėjo 1 d. Beje dar įdomus dalykas kiek skaitau, tai fašistinė Vokietija kapituliavo Gegužės 8 – ąją. O kodėl tada karas baigėsi 9 – ąją? Bet matyt yra paaiškinimas, tik aš greitai neradau.

Oi, reikia grįžti prie filmo. Filmas įspūdingas. Labai gera vaidyba, labai išraiškingas, emocingas, įtraukiantis. Įdomu, kad prasideda ir baigiasi Hitlerio sekretorės istorija. Ji kaip ir jungiančioji visko istorija. Jos jaunatviškas naivumas ir subrendęs savo jaunystės – kvailystės neigimas, nepateisinimas.

Man įdomu kiek filmas paremtas tikrais faktais. Hitleris parodomas kaip visiškai išprotėjęs, nebesuvokiantis realybės, planuojantis kontraatakas ir pasaulinį vadovavimą, kai jau akivaizdžiai matosi, kad viskas prarasta. Nors ir šalia žmonių tikėjimas juo yra keistas. Net gatvės vaikų, kurie aukojo savo gyvybes, kad fašizmas dar galėtų šiek tiek pasispardyti. Pagooglinau. Hmz, rašo, kad labai realistiškas ir faktus atitinkantis filmas. Sekretorės Traudl Junge interviu filmo gale paimtas iš dokumentinio 2001 metų filmo, po kurio 2002 metais ji ir mirė.

Gebelso šeimos istorija labai šokiruojanti. Buvau skaitęs apie šios šeimos baigtį, bet filme taip kraupiai pavaizduota, kad oi, oi, oi.

Na, ką. Neturiu daugiau ką rašyti apie gerą filmą. Tokius filmus reikia žiūrėti, o aš tada pridedu fotkių:

Pagal sąmokslo teorijas Hitleris su žmona nenusižudė, nes jo palaikai nerasti, o pabėgo ir gyveno ilgai po karo kokioje nors Pietų Amerikoje. Kas ten žino, kaip ten iš tikrųjų. Bet aš linkęs tikėti, kad nusižudė. Šiame filme rodo, kad buvo sudegintas. Čia kaip tik neša žmoną, o toliau jį patį.

Net jaunos mergaitės paskutinėmis dienomis buvo pasiryžusios kovoti iki paskutinio kraujo lašo. Keistas dalykas. Mes kovosime iki pačio paskutinio žmogaus.

Beje. Hitlerio žmona irgi pavaizduota kaip truputėlį kvankštelėjusi, o gal man taip pasirodė. Gal ji taip bandė praskaidrinti sau ir Hitleriui paskutines dieneles. Nors panašiau, kad vieno varžtelio irgi trūko.

Berods kitame kadre Hitleriui nurieda ašara – jis suprato, kad dabar jau viskas, viskas prarasta ir baigta. Irgi savotiškos emocijos. Įdomu psichologiniu požiūriu – net sadistai iškrypėliai verkia.

Vaikučiai iki paskutinės minutės tikėjo Hitleriu.

Įsakau tau sudeginti mano kūną.

Heil Hitler. Paskutinį kartą. Adolfas Hitleris dega.

Įdomus faktas – paskutinėmis dienomis Adolfas Hitleris vedė Evą Braun.

Karo realybė daug kraujo, jokios prasmės.

Dar įdomus negirdėtas dalykas, kad Hitleris niekino Vokietijos žmones.

Gebelso šeimynėlė. “Neįsivaizduoju gyvenimo be nacionalsocializmo”.

Labai jau panašus į Gebelsą.

Tikriausiai patys ištikimiausi Hitlerio bendrininkai – nužudė savo mielus vaikučius, o po to ir patys. Koks gi gyvenimas be socializmo (nacional)?.

Iš tų filmų “Must see” – Turi pamatyti. Na, kiek gi dar žmonės taip elgsis? Kiek dar kariaus? Nesuprantu.

Advertisements