Tags

, , , , , , ,


Pažiūrėjau geresnį filmą I Am David (2003):

Bulgarija. Komunistinis konclageris. Bl… Net Bulgarijoje sovietiniai komunistai pasirodo buvo įsteigę koncentracijos stovyklų. Jame mažas berniukas Deividas, kuris net neprisimena kitokio gyvenimo nei nelaisvėje. Nei tautybės, nei mamos, nieko nebeprisimena. Lageryje jam išgyventi padeda kalinys Johansenas. Deividas, matydamas, kad čia jo laukia greita ir garantuota mirtis apsiprendžia bėgti. Jam padeda (kas kol kas nesakysiu kas – žiūrėkite filmą, nes šioks toks šviesos spindulys tame). Įduoda užanspauduotą voką, kompasą ir prisako tą voką pristatyti Danijos vyriausybei (ar kam ten į Daniją). Įdomu, o kodėl Danijos (filmo pabaigoje paaiškės)? Duoda nurodymus kaip pabėgti ir kaip pasiekti Daniją. Iš Bulgarijos į pietus į Graikiją. Tada laivu į Italiją, o tada jau į šiaurę, į Daniją, per Šveicariją ir Vokietiją. Nieko nepasitikėk. Lik nepastebimas, susiliek su aplinka.

Pradžioje žiūrėdamas vis lyginau su lietuvišku filmu “Ekskursantė”. Ir tai labai nervino. Nes “Ekskursantė” ir įdomesnė, ir labiau intriguojanti, ir geriau nufilmuota, ir aktoriai geresni, ir vaidyba geresnė ir t.t. Ir idėja lyg geresnė. Tik į filmo pabaigą supratau, kad šio filmo pagrindinė idėja visai kita nei “Ekskursantės” ir tada nusiraminau, ir šis filmas pasirodė ir įdomus, ir gerai atskleidžiantis pagrindinę užmanytą mintį.

Vaikas nematęs gėrio. Tik blogį. Iš sovietinės santvarkos patekęs į normalią santvarką jis niekaip negali suvokti, kad egzistuoja ir gėris. Tik kažkur pasąmonėje migloti mamos prisiminimai, draugo kalinio Johanseno palaikymas. Kažkas migloto. Ir labai ryškūs komunistinio blogio prisiminimai. Jis negali patikėti, kad yra ir gerų žmonių. Ir dar daugiau. Gerų žmonių pasirodo yra daugiau nei blogų.

Jis mokosi šypsotis, mylėti, pasitikėti. Ir tai kas erzino filmo pradžioje – keistas berniukas, keista aktoriaus vaidyba, tik vėliau supratau, kad taip ir turi būti – psichologiškai sovietų santvarkos sužalotas vaikas tik patekęs į laisvą pasaulį pradeda džiaugtis ir gėrėtis.

Taigi nors pradžioje filmas man ir pasirodė nuobodokas, bet kai pagavau filmo esmę tada viskas susistatė į savo vietas – toks ir buvo režisieriaus užmanymas.

Rekomenduoju. Kad įsisąmonintume, jog komunizmas yra blogis. O jis dabar rytuose (Rusijoje) vėl kelia galvą.

Advertisements