Tags

, , , ,


Pažiūrėjau geresnį filmą, na, tokį, kurį galėčiau kitiems rekomenduoti. Rusijos gamybos. Va, va, dabar krizė su Rusija, o aš rusiškus filmus žiūriu ir dar gėriuosi jais. Režisieriaus Andrejaus Proškino filmas “Orda“:

Geras paveiksliukas. Toks dabartinis: Valdžia apakina.

Trumpas siužetas. XIV amžius. Laukinė mongolų – totorių orda. Pas chaną atvyksta svečiai nuo katalikiškos Romos. Chanas išsityčioja iš jų, tačiau tos pačios vakarienės metu yra nužudomas brolio. Orda turi naują chaną. Kviečiama motina, kad palaimintų. Ji klausia kaip mirė jos sūnus. Naujas chanas atsako, kad paspringo kaulu per vakarienę, nors aiškiai matosi smaugimo kraujas aplink kaklą. Mama laimina naują chaną, savo sūnų, kito sūnaus žudiką. Beje, įdomu, kad filmo pabaigoje anūko nebelaimino. Nesupratau kodėl. Motina ragina chaną pulti Rusiją. Staiga apanka. Kviečiami gydyti visokie šamanai, jogai ir šarlatanai, kurių pagrindinis vaistas, tai kokį nors šudą (tiesiogine prasme) valgyti ir mėšlu tepti akis. Chanas yra girdėjęs apie Maskvos metropolitą Aleksiejų, šventąjį, kad jis yra padaręs stabuklų. Siunčia savo pasiuntinius pas Maskvos kunigaikštį, kad jis atsiųstų Vladyką (įdomus terminas) Aleksiejų išgydyti motinos aklumo. Peršikęs (nes kitaip Orda sulygins Maskvą su žeme) Maskvos kunigaikštis įkalbą Aleksiejų vyktį, nors šis puikiai supranta, kad šansų išgydyti beveik nėra. Ne žmogaus tai valioje. Savaime suprantama, kad ir nesigauna. Aleksiejus pamato ordos pragarą. Tačiau jam neleidžiama mirti. Aplink pjaustamos galvos, bet jo galva yra saugoma, nors dirbti tenka vergiškomis sąlygomis. Ant išgyvenimo ribos. Ir jau kai visiškai blogai, motinėlė praregi. Ot sukta moteriškė. Ir nuopelnus užskaito Vladykai Aleksejui. Jis nuprausiamas, pamaitinimas ir pasiunčiamas atgal į Maskvą.

Dviejų valandų filmas. Vieną valandą ir keturiasdešimt penkias minutes gėrėjausi filmu, buvo labai įdomus. Tačiau nuo to momento, kai chano motina praregėjo įvykiai pradėjo suktis taip greitai, kad aš nebesupratau kas čia dedasi, apie ką šis filmas ir kokia jo mintis.

Ok. Bandau googlinti. Filmo pradinis – darbinis pavadinimas buvo “Šventasis Aleksiejus” (ar panašiai). Tai gal čia kaip ir esminis elementas turėtų būti Aleksiejus. Bet vėliau vis tik pervardinta į “Orda”. Bet tai, kad veiksmas sukasi apie Vladyką Aleksiejų šiek tiek praskleidžia mano nesupratimo uždangą.

Vadimas Rudakovas, istorijos mokslų kandidatas, pradžioje konsultavo filmo kūrėjus, bet vėliau atsisakė, nes filmas visiškai neatitinka istorinės tiesos. Antimokslinis ir atitinka sovietinės propogandos standartus. Tačiau istorikas pabrėžė, kad kaip meninis filmas, tai yra labai vykęs.

Ir nors pabaigos nesupratau, taigi gaunasi, kad nesupratau ir viso filmo. Bet net nežinau kaip pasakyti, bet man patiko. Gal ta filmo idėja kažkur pasąmonėje nusėdo. Gal savo pasąmonėje supratau apie ką šis filmas.

Bandau skaityti kitus atsiliepimus. Oho. Na, pirmiausia oho, kokie visi ilgi. O antra, kad labai įvairūs, nuo visiškai mėšlo iki genialaus kino. Bet labai ilgi, tai tingiu skaityti. Man patiko, tai rekomenduoju žiūrėti ir kitiems. Negaliu įvardinti kodėl patiko. Ai, lai kino kritikai aiškina kas kaip ir kodėl. Man svarbiausia mano jausmas.

Advertisements