Tags

, , , , , , ,


Pažiūrėjau filmą Hitler: The Rise of Evil (2003). Rusiškas įdomus šaltinis – Гитлер: Восхождение дьявола. Vaidina: Robert Carlyle (Adolf Hitler), Julianna Margulies (Helene Hanfstaengl). Bent jau šitie du man patys įsimintiniausi. Robertas Karlailas įspūdingai suvaidino Hitlerį. Ir šiek tiek netikėtai patiko Julianna Margulies (man žinoma iš Sopranų), labai gražiai, jausmingai atskleidė Helenos charakterį.

Dėl lietuviško filmo pavadinimo. Bandžiau ir šiaip ir taip versti. Velnio gimimas, Velnio augimas. Tik po to pastebėjau, kad angliškame pavadinime nėra D raidės, t.y. ne Devil, o Evil. Nors skirtumas, manau, tik mažoje raidytėje. Geriausiai kaip man gavosi išversti: Velnio įsikūnijimas. Bet Įsikūnijimas man turi teigiamą prasmę, taip kad teko likti prie oficialaus vertimo “Blogio šaknys”. O va rusiškas vertimas tiesiog idealus – Восхождение дьявола. Dar tiktų Vozroždenije djavola.

Skaičiau (gerai, kad jau pažiūrėjęs filmą) atsiliepimus. Vienas iš pagrindinių yra neigiamas. Atseit, beprasmiški pokalbiai, ištemptos neaiškios scenos ir panašiai. Aš manau, kad kritikas nesuprato filmo minties. Štai ir aprašyme rašo, kad tai biografinis filmas apie Hitlerį, apimantis laikotarpį nuo vaikystės iki Antrojo pasaulinio karo pradžios. Ir tai klaidina. Filmo esmė yra atskleista filmo pavadinime – Blogio (Velnio) gimimas ir augimas. Filme ne vienoje vietoje tai pabrėžiama:

– Juk tai Monstras !!!

O vienoje vietoje tiesiai sakoma:

– Jis dabar mokosi iš žmonių. Ir pasiima viską kas blogiausia …

Kiek šieme filme istorinės tiesos? Nežinau ir nelabai dėl to jaudinausi. Panašu, kad tikrai labai daug. O jei kur ir nukrypo nuo istorinės tiesos, tai atleistina. Ir kai žiūri filmą iš perspektyvos, kad tai ne istorinis –  biografinis filmas, o drama – blogio šaknys (hmz, gal ir geras lietuviškas vertimas). Tada filmas įgauna visai kitą prasmę ir vertę. Tada visi pokalbiai, scenos nebeatrodo beprasmiškos. Viskas logiška ir aišku.

Filmo pradžioje (pradėjome filmą žiūrėti su žmona, deja, jai pasirodė neįdomus (?) ir baigiau žiūrėti vienas ) matome jaunojo Hitlerio apsėdimą. Jis pasaulio bamba. Jei žmonės juokiasi, tai jam vaidenasi, kad juokiasi iš jo. Sakyčiau, kad juokinga, bet pažįstu žmogų dabartyje, kuris apsėdimo laipsniu labai panašus.

Žodžiu, filmas įspūdingas, prisidedu fotkių.

Ok. Pridėsiu kritikos ir aš, kad taip nebūtų, jog filmas absoliučiai rožinis. Kartais stebino Karlailo išoriškas nepanašumas į Hitlerį, bet po to pagalvojau, kad ir gerai, tai tik dar labiau pabrėžė pagrindinę filmo mintį – Velnio įsikūnijimą.

Ai, čia nebuvo kritika. Ok. Tikrai kritikos turiu. Kai baigiasi filmas ir pabaigoje eina tekstas, ką blogo Hitleris padarė. Va, šito nereikėjo. Nes dabar sąrašas nepilnas. Lyg karo su Rusija visai nebuvo. Be to tada reikėtų paminėti ir kitą velnio įsikūnijimą Staliną.

O beje įdomus dalykas. Velnias įsikūnijo tuo pačiu laikmečiu į du asmenis. Iš pradžių pagalvojau, kad nesąmonė. O po to pagalvojau. O ką. Gudru. Ypatingai gudru. Du velniai lyg tarpusavyje pešasi, o kenčia tai paprasti žmonės.

Filmas prasideda ir baigiasi:

“Viskas ko reikia, kad blogis triumfuotų, – tai geriems žmonėms nieko nedaryti” Edmund Burke

Gero žiūrėjimo.

Advertisements