Tags

, , , , , , ,


Aš mokyklą baigiau dar tarybiniais laikais ir kai būdavo istorijos pamokos, aš jų nemėgdavau (tikriausiai dėl to, kad tais laikais ne istorija buvo, o parodija – na, juk Spartakas buvo komunistas 🙂 ). Todėl dabar bandau užtaisyti mano istorinių žinių spragas. Sovietiniais laikais apie Antrąjį Pasaulinį karą labai įdomiai pasakodavo. Pvz. kad Sovietų Sąjunga užpuolė Lenkiją buvo nutylima. Tik pasakoma hitlerinė Vokietija užpuolė Lenkiją ir taip prasidėjo Antrasis Pasaulinis karas. Apie tai kad Sovietų Sąjunga dar 1937 metais kariavo Kinijos teritorijoje (Mandžiūrijoje) su japonais iš vis nutylima (taigi aš ir beveik nieko nežinau kas ten buvo). O apie Suomijos – Sovietų Sajungos Žiemos karą pasakoma maždaug taip: pasienyje įvyko karinis konfliktas. Kai kur plačiau pasakoma, kad fašistinė Suomija užpuolė Tarybų Sąjungą ir sovietams teko gintis. Aišku, kad mes ir tada niekuo netikėjom. Aha, pasižiūri į žemėlapį ir matai kaip mažytė Suomija užpuola milžinišką Sovietų Sąjungą. Taigi, man Žiemos karas buvo visiška balta dėmė. Einu knygyne, žiūriu yra išleista knyga lietuvių kalba:

Išleido leidykla Vox altera (beje įdomi leidykla, specializuojasi knygų apie karą leidime, nusipirkau dar apie Vietnamą, Afganistaną ir dar kelias knygas). Ir pas juos puslapyje yra oficialus knygos pristatymas bei visai nebloga ištrauka: http://www.voxaltera.lt/lt/knygos/ziemos-karas.html.

Bijojau, kad knyga bus sausa, pilna skaičių, dokumentinių faktų ir bus labai neįdomu skaityti. Atvirkščiai. Tarp skaičių, datų ir faktų labai sumaniai pasakojami net trumpi nutykimai.

Šis  paveiksliukas ne iš šios knygos, bet apie tokius dalykus rašo knygoje, kaip suomiai rusus gasdindavo.

Čia suomių legendinis snaiperis Simo Heihė, asmeniškai nukepė virš 500 ruskių. Va, čia ir prasideda įdomybės. Remiantis Chruščiovo atsiminimais kare dalyvavo 1,5 milijono sovietų karių, iš kurių žuvo 1 mln. Suomių žuvo virš 25 tūkstančių.

Nieko sau karinis konfliktas. Prieš 4 milijonų tautelę (juk ne tiek daugiau kiek dabar lietuvių) pasiuntė milžinišką armiją. O dar techninė persvara. Tankai, lėktuvai, artilerija ir t.t. ir pan. O kas pas suomius. Panašiai kaip kad tame anekdote apie Lietuvos tankus – O kiek tankų mesim į mūšį, vieną ar visus du. Na, daugiau nei du turėjo, bet ten lyginant su rusų armija, tai galima sakyti, kad tik pavyzdžius turėjo.

Taigi Stalinas 1939 metais sugalvojo pradėti savo pasaulinę ekspansiją. Tiesa, jau kai nepavyko tai Chruščiovas apie Staliną sakė, kad Stalinas parodė valstybinę išmintį, nes žinojęs, kad “Suomija nebuvo reikalinga pasaulinei proletariato revoliucijai”.

Karas prasidėjo nuo to, kad rusų armija apsišaudė pati save. Kaip sovietams būdinga. Juk buvo paaukoti 1 milijonas žmonių gyvybių vardan Rusijos ekspansijos. Tik komunistai taip gali sugalvoti ir taip nevertinti savo žmonių.

Ne, nu aišku, kad suomiai didvyriai. Tokio sumanumu kaip jie, tai gali bet kas pavydėti. Pakila suomių naikintuvas ir bats pats vienas kokius 7 rusų bombonešius nukala. Arba knygoje aprašo, kaip 4 tūkstančių rusų armija bandė užimti “Žudikų kalvą”, kurią ginė suomiai. Pala, tyčiom nerašau iš kart o kiek gi ten tų suomių buvo. Tiesiog neįtikėtina – 32 suomiai. Ne, nu rimtai 32 suomiai.

Suomiai pakilo į žutbūtinę kovą. Vaikus sunumeravo ir išsiuntė į Švediją. Beje, vaikučių ešelonai buvo mėgstamiausias rusų bombonešių taikinys. Na, aš manau, negali pasipriešinti. Tik vaikučiai ir lydinčios moterys. Visi pakilo į kovą. Ir senas ir jaunas.

Manerheimui tuo metu buvo jau 72 metai. Jis jau buvo praktiškai išėjęs į pensiją. Ir tokio amžiaus teko vadovauti visos Suomijos gynybai.

Rusų žvalgyba nedavė jokių rezultatų. Suomių valstiečiai dieną naktį stebėdavo dangų ir rusų parašiutininkų jau laukdavo su šakėmis nespėjus jiems nusileisti.

Dar aprašo atvejį. Kadangi suomių buvo mažai, tai jie negalėjo tiesiogiai pulti. Vieną kartą jie taip įsisūko į rusų armijų vidų, kad du rusų batalionai tarpusavyje kovėsi net dvi valandas.

Kitas atvejis. Suomiai laukia rusų antpuolio. Bet jie kažkodėl nepuola. Po kelių dienų nuvaro pažiūrėti, o tai ko gi jie nepuola. Pasirodo, kad rusų artilerija apsiskaičiavo ir nušlavė nuo žemės saviškius.

Viskas buvo užminuota. Kupetos, mėšlo krūvos, sniego sangrūdos, viskas kas tik įmanoma. Šuliniai užkasti žemėmis, namai padegti, kad tik rusai atėję negautų karo grobio. Tai buvo totalinės neapykantos karas.

Rusų barbarų ordos puolė Suomiją.

Beje, įdomus pastebėjimas. Ant knygos viršelio parašyta “Sovietų Sąjunga”, o toliau beveik visoje knygoje rašo ne “sovietai”, o “rusai”.

Ir kas mane labiausiai nustebino, tai ne suomiai. Nors kaip ir tuo labiausiai reiktų stebėtis, kaip jie narsiai atmušė komunistus. Bet labiausiai tai mane stebino rusų žiaurumas savo pačių žmonėms. Bandė kepurėmis, tiksliau, žmonių galvomis užmėtyti Suomiją.

Karo baigtis. Suomija nusilpo. Na, aš manau, iš Rusijos vis nauji ir nauji kariai. O suomiams iš kur tų naujų paimti. Tačiau Stalinas irgi suprato, kad jei net pavyks jam užimti visą Suomiją, tai partizaninis karas tęsis amžinybę, kol bus bent vienas gyvas suomis. Kaip to patvirtinimas – kai rusai atsirėžė dešimtadalį Suomijos, suomiams buvo pasiūlyta arba evakuotis į Suomiją, arba pasilikti Sovietų Sąjungoje. Nei vienas nebuvo durnas ir nepasiliko Sovietų Sąjungoje. Paliko savo namus, savo žemes, kad tik nereikėtų vergauti okupantams.

Aš ne suomis, tai galiu paklausti. O tai kada ruskiai atiduos užgrobtas žemes? Na, suomiai tai su tuo susitaikė, kad niekada. Bet aš gi ne suomis. Matau neteisybę.

Na, ok, neerzinkim tų bepročių, o tai kaip matom jiems milijonas saviškių ten ar šen nieko nereiškia.

Teisybės dėlei paminėsiu, kad ne visi šaltiniai mini 1 milijoną rusų karių lavonų. Bet sovietiniais šaltiniais pasitikėti negalima, taigi mes niekada nesužinosim bent apytikrio teisingo skaičiaus. Bet vis vien aišku, kad nužudytų (kitaip sunku pasakyti, ir kaltininkas – Komunistų partija su Stalinu priešakyje) buvo begalė.

Dabar aiškiau, kodėl Hitleris išdrįso pulti Staliną. Na, taip Stalinas būtų pirmas, bet kai šitokios proporcijos, tai tikrai atrodo, jog Hitleris turėjo šansų užkariauti Rusiją.

Advertisements