Tags

, , , , , ,


Prieš kelias dienas parašiau, kad klausiau visai neblogas Sergej Golovin paskaitas “Mokslas ir Biblija“. Rašiau, kad kaip ir neblogos paskaitos, bet kažkas tokio neapčiuopiamo, kad lyg kažko trūksta. Ir tada prisiminiau, kad visai neseniai perklausiau kitas paskaitas ir jų neaprašiau tik dėl to, kad norėjau perklausyti dar to pačio ir kitas paskaitas. Bet tai kam laukti? Žinau idealias paskaitas ir tyliu, o aprašinėjau ne visiškai idelias.

Taigi kieno gi tos kitos, mano manymu, idealios paskaitos. Tai Rusijos profesoriaus Andrei Zubov:

Профессор Андрей Борисович Зубов

Blaivaus mastymo, skaidraus proto, savikritiškas, analitiškas, charizmatiškas mokslininkas. Na, jis lietuviškai tikriausiai nesupranta, tai galiu rašyti viską, ką apie jį galvoju. Tiesiog super.

Jo audio paskaitas galima rasti čia: http://predanie.ru/audio/lekcii/andrei-zubov/

Video čia: http://predanie.ru/film/videolekcii-i-propovedi/professor-andrei-borisovich-zybov/

Taip pat pilną “Religijos istorija” kursą galima rasti čia: А.Б. Зубов – История религий (полный курс) (2007).

Šitą dabar po truputį klausau.

O esu perklausęs – pažiūrėjęs: А.Б. Зубов – История религий (краткий курс) (2007).

Na, net nežinau, ką parašyti. Nors kursas vadinasi trumpas, bet ne toks ir trumpas. Sirgau, tai man labai buvo gerai klausytis, turėjau laiko ir per jį stebuklingai pasveikau. Juokauju. Bet aš tiesiog sužavėtas. Štai kas yra grynai mokslinis priėjimas prie reikalo.

A. B. Zubovas yra tikras mokslininkas, nesvaičioja kažkokiomis tezėmis, tik faktai bei loginės išvados. Tų loginių išvadų klausytis yra grynas malonumas.

Štai pateikiu trumpo kurso meniu, tiksliau turinį:

01. Доисторические поиски Бога
02. Религии древнего Египта и Месопотамии
03. Индия эпохи упанишад
04. Буддизм
05. Дальний Восток
06. Вера Ветхого Завета
07. Христианство
08. Ислам и иудаизм
09. Ответы на вопросы

Ką matom? Kad religijos ištakų ieško kartu su žmogaus ištakomis. Jis parodo, kad kiek tik egzistavo žmogus, tiek jis tikėjo į Dievą. Tas Dievo poreikis yra tiek pat būdingas žmogui, kaip protas, kalba, darbo įrankiai. Ateistai gi aiškina, kad ne, žmogus gyveno, gyveno, tada iš neturėjimo ką veikti, ar iš baimių sugalvojo, kad, o, reikia išgalvoti Dievą. Tačiau iškasenos rodo, kad kiek toli beeitume žmogaus istorijoje, tiek matome jo religingumą. Pvz. kapai. T.y. žmogaus apeiginis laidojimas, grynai religinis veiksmas. Juk rimtai pagalvojus, o kam čia tam senoviniam žmogui vargti, rankomis, šakomis, kaulais, primityviais įrankiais bandyti iškasti duobę, kad žmogų pakišti po žemėmis. Nutempei numirėlį kur nors toliau, kad nesmirdėtų ir jokio vargo. Taigi labai įdomi išvada: žmogus ir religija visada greta.

Dar įdomus dalykas. Proto atsiradimas. Daug mokslininkų dabar teigia, kad darbas, darbo įrankių kūrimas padarė taip, kad žmogui atsirado protas. O A. B. Zubov iškelia kitą idėją, kad tik protingas žmogus galėjo kurti įrankius. Kad galėtų pasidaryti kokį kirvuką jam pirmiausiai reikia plano. Kam jam tas kirvukas reikalingas. Tada projekto. O kaip aš jį darysiu. Juk pirma reikia taip, po to anaip. O planui ir projektui reikia pirmiausiai ko? Reikia proto.

Dar kaip matome ir iš turinio, jis apžvelgia ne tik krikščionybę, bet ir kitas religijas. Ir jis randa jose tiek daug bendrumo, todėl griauna visus nesutarimus tarp religijų. Visos religijos tai kelias link Dievo. Dievas yra Žmogaus pamatinis poreikis. Šaukimas.

Ir viena iš temų, o kodėl gi krikščionybė tokia nuostabi. Ji pateikiama kaip žmogaus tobulėjimo, atradimų ir klaidų pabaiga. Tai galutinis Dievo paieškos produktas. Dievas rastas. Ir Dievas pats atėjo pas žmones Kristaus pavidalu. Atgimimas. Atpirkimas.

Beje, ir į Biblijos teiginius Andrejus Zubovas žiūri iš mokslinės pusės. Bet iš tikro mokslininko. Kuris renka faktus ( archeologų iškasenas, legendas ir padavimus, bei kitą rašytinę ar nerašytinę informaciją), juos gretina, lygina, analizuoja, daro logines išvadas. Nuostabu.

Dar daug daug įdomybių jis pateikia savo paskaitose. Klausaisi ir stebiesi.

Na, žodžiu, jei kas rusiškai supranta, tai pačios geriausios paskaitos apie religiją kokias esu matęs. Beje, kaip matote iš fotografijos, be visa ko jis dar ir charizmatiškas, todėl jo paskaitų klausytis (tiksliau žiūrėti) yra dvigubas malonumas.

Advertisements