Tags

, , , , ,


Aš Andrejaus Tarkovskio filmus bijau žiūrėti. Filmo “Aukojimas” nesupratau. Nors laikui bėgant vis ramiau galvoju apie “Offret Sacrifacatio” – susiguli mintys, gal ir visai neblogas filmas. Filmu “Stalkeris” buvau sužavėtas. Tiesiog euforijoje po jo. Manau, kad geriausias mano matytas filmas. Ir dabar “Andrei Rublyov“. Dar vienas Tarkovskio filmas. Prisirengiau pažiūrėti.

Po filmo pažiūrėjimo norėjau įdėti šią Andrejaus Rubliovo ikoną:

Įdėti šią ikoną ir daugiau nieko nerašyti. Atseit, ši ikona viską ir pasako apie filmą. Dieviškoji trejybė. Švenčiausioji trejybė. Vienas kunigas pasakojo apie simboliką, kuri glūdi šioje ikonoje. Tada dar nežinojau kas toks Andrejus Rubliovas, bet mane ši ikona sužavėjo. Čia tiek daug simbolikos, kad ištisas disertacijas galima rašyti. Na, kad ir angelas (čia trys angelai) Kristus – Dieviškai žmogiškas – tai atspindi dvi spalvos. O tas Andrejus Rubliovas gyveno seniai – apie 1400 metus. Aha, kai palygino su Lietuvos istorija, tai labai seniai gaunasi. O tokios įžvalgos.

Ok. Grįžtam prie filmo. Na, kad 3 valandas tęsiasi, tai Tarkovskiui normalu 🙂 Šis filmas yra visuose topuose. Laikomas vienu iš geriausiu visų laikų. Rusijoje tai be konkurencijos laikomas pačiu geriausiu visų laikų. Ir dabar aš menkas žmogelis nutariau pažiūrėti visų laikų patį geriausią filmą. Oi, kokia atsakomybė. Kokie lūkesčiai. Dar geresnis už Stalkerį (berods visuose topuose Rubliovas aukščiau). Ir su tokia nuotaika teko man žiūrėti. Pažiūrėjau. Nesu tokioje euforijoje kaip po Stalkerio. Gal ir mano vidinė nuotaika kitokia. Gal tikrai, kad tokius filmus žiūrėti, tai reikia ir vidinio nusiteikimo, vidinės brandos. Dabar tokiose dvasinėse kančiose. Lyg ir ne visai supratau filmą, bet vis tiek patiko. Lyg ir nervino, kad matosi vaidyba, kad girdisi studijinis įgarsinimas. Bet vis tiek kažkas tokio jame yra. Gal ne veltui pirminis filmo pavadinimas “Strasti po Andreju”. Aš tai išversčiau ne “aistros”, nes aistros kažkaip labai seksualinį polinkį lietuvių kalboje turi, o versčiau “Dvasinės kančios pagal Andrejų”. Gal ne veltui ir Tarkovskio vardas Andrejus. Įsivaizduoju, tiksliau neįsivaizduoju, kaip Tarkovskis gūdžiais socializmo laikais 1966 metais sugebėjo pastatyti tokį filmą. Aišku, kad jo viešai nerodė. Bet kaip sugebėti pastatyti ir dar kaip po tokio filmo jam apskritai leido filmuoti – stebuklas. Matyt, ir Tarkovskis kankinosi, kad Sovietų Sąjungoje meno kurti (bent jau laisvai) niekas neleido.

Į ką dar atkreipiau dėmesį. 1400 metai. Nors gal čia Tarkovskio mintis, o ne Rubliovo, tada 1966 metai. Dievo virsmas iš baudžiančiojo į mylintį. Aš pats visai neseniai atradau, kad Dievas yra meilė. O ne baimė. Ir tai atranda Andrejus Rubliovas. O visuomenė iš vienos pusės pagoniška, o iš kitos dievobaiminga (ir dar apsimestinai). Ir jis kaip tarp girnų. Melas, žiaurūmas, brolžudystės, išdavystės ir visokios kitokios žmogaus nuodėmės,

Įdomus filmas. Labai platus.

Pats nežinau ką rašyti, tai vėl fotkių prisidėjau. Kažkaip dabar kai žiūriu fotkes, tai filmas geresnis atrodo. Paskaitau subtitruose mintis. Daugiausia iš Naujojo Testamento. Ir pabandau surišti su vaizdais. Labai įdomiai gaunasi.

Man dar labai įsimintinas Boryska, vaikinukas, kuris iš nevilties apsimeta, kad žino varpų liejimo paslaptį, bei apsiima nulietį naują varpą. Ir varpas suskamba. Ir Rubliovas prakalba ir vėl pradeda tapyti (rusiškai sako “rašyti”, visai kitą prasmę suteikia) ikonas.

Na, tiesiog labai platus filmas. Labai daug linijų, labai daug prasmių, minčių. Kai kas sako, kad Tarkovskis prisidengė Rubliovu, kad parodyti meninko kančią Sovietų Sąjungoje, kiti, kad atvirščiai, kad parodyti savo krikščioniškas pažiūras, o man atrodo, kad tai ir tas ir tas ir dar daug kas. Čia kaip kad Bibliją, jei paskaitai tam tikrus skyrius, tai kartais visiška nesąmonė, o kai paimi visaapimančiai, tai visai kitas vaizdas. Taip ir čia, paimti kelis epizodus – lyg filmas apie tai ar apie tai. Bet kai viską sudedi tai visiškai kitokia filmo galybė.

Gero ir kantraus žiūrėjimo. Čia ne pramoginis, čia reikia smegenėlėmis dirbti žiūrint šį filmą. Taigi rekomenduoju. Gero žiūrėjimo.

Advertisements