Tags

, , , , , , , ,


Na, savotiškas pavadinimas, jei gerai supratau, su tašku gale Amen. (2002). Kaip tik Gluosnis rašė apie holokaustą ir filmą. O aš pasirodo kaip tik prieš kelias dienas pažiūrėjau kitą filmą, irgi apie holokaustą.

Kaip matot filmo paveiksliukas jau yra šiek tiek šokiruojantis – kryžius sujungtas su svastika. Vatikanas taip pat prieštaravo ir dėl popiežiaus veiklos pavaizdavimo šiame filme. Neleido filmuoti Vatikane. Na, šiaip visai įdomu pažiūrėti kaip elgėsi bažnyčia, pasauliui kritiniais momentais. Kaip ten buvo iš tikrųjų aš nežinau, šiame filme pirmą kartą susimasčiau apie šį dalyką. Oficialioji bažnyčia kritikuoja šį filmą dėl bažnyčios veiklos pavaizdavimo neatitikimo. Apskritai, tokiais atvejais labai sunku bažnyčiai: iš vienos pusės komunizmas, iš kitos fašizmas, o bažnyčios kaip ir reikalas dvasinis, o ne politinis, bet atsiriboti nuo antižmoniškumo irgi neina. Čia man siejasi su šių dienų aktualijomis: Garliava, Kedytė, iš vienos pusės, lyg mergaitę reiktų atiduoti motinai, bet jei motina tikrai tokia, kaip ją vaizduoja, kur savo mažą mergaitę atiduoda pedofilams, tada negalima, bet teismas to dar neįrodė, kaip ir turėtų galioti nekaltumo prezumpcija. Man, kaip pasauliečiui, lengviau priimti kažkurią pusę, o kurią pusę priimti bažnyčiai? O jei ne tą pasirinks? Ir vėliau paaiškės, kad žiauriai suklydo. Gal todėl taip ilgai tylėjo oficialioji arkivyskupija. Kiek skaičiau jos pareiškimą, visai logišką padarė.

Ui, vėl nutolau nuo filmo. Įdomu, nors vienam įraše esu nenutolęs nuo filmo?

Taigi trumpai scenarijus. Plačiau, jei sudomis, galite paskaityti, jei lietuviškai tai čia. Antrojo pasaulinio karo metai. Filmas paremtas tikrais faktais apie Kurtą Gerštainą, kuris įstojo į SS, kurė kažkokį chemikalą (Zyklon B), kuris turėtų dezinfekuoti kariams vandenį. Tačiau fašistai Zyklon B naudojo masiškai naikinti žydus. K. Gerštainas bando su tuo kažkaip kovoti, informuoti pasaulį, rinkti įrodymus. Tačiau pasaulis pakankamai abejingai į tai žiūri. Jis bando informuoti Romos popiežių, jam į pagalbą ateina jėzuitas Riccardo Fontana (kiek skaičiau šis personažas išgalvotas), jis savo keliais pasiekia popiežių. Tačiau popiežius dėl įvairių sumetimų nutyli šį faktą. Fontana prisisega žydišką žvaigždę prie krūtinės ir savo noru išvažiuoja į koncentracijos stovyklą.

Nežinau ar filmas vertingas iš meninės pusės, bet iš istorinės ir žmoniškumo skatinimo tikrai vertingas. Gero žiūrėjimo.

Advertisements