Tags

, , , ,


“Klaikioji galybė” tai trečioji C. S. Lewis “Kosminės trilogijos” knyga. Jei pirmojoje “Toli nuo tylinčios planetos” veiksmas vyko Marse, antrojoje “Perelandra” – Veneroje, tai šioje “Klaikioji galybė” – Žemėje.

Pirmosiose pagrindinis veikėjas Rensomas nors ir nueina į antrą planą, tačiau be abejo figūruoja (kaip Vadovas). Pagrindiniai veikėjai Markas ir Džeinė. Markui pasiūlo (įsiūlo) darbą NKEI – naujoje mokslų tyrimų laboratorijoje (institute, organizacijoje). Nors ir pilnas abejonių Markas pasirenka (puikybė ima viršų), jis pradeda talkininkauti. Tačiau po truputį aiškėja NKEI tikslai – pavergti, sunaikinti visą Žmoniją, visą gamtą. Kas iš tiesų valdo NKEI? Kodėl ji tokia galinga? Kokiais būdais ji veikia? Kas stovi už Galvos? Galva – toks įdomus personažas, žinoma nerašysiu kas tai. Markas po truputį pradeda suvokti, kad jis dirba blogio pusėje. Jam pasiūlomas (tiksliau yra primygtinai spaudžiamas sutikti) įšventinimas į išrinktuosius. Ar Markas pasirinks gėrio ar blogio pusę? Tuo tarpu Džeinė kamuojama košmarų, pranašingų sapnų bei regėjimų. Ar Džeinė pereis į gėrio pusę, kurioje yra Rensomas su savo draugija.

Gėrio ir blogio kova. Išreikšta ypač stipriai. Kas laimės?

Šioje knygoje labai gerai atskleidžiamas blogio palaipsnis įsišaknijimas žmoguje. Po truputį, po mažą nuodėmę. Po to vis didesnė, dar didesnė ir tada jau nebegali sustoti, blogis įtraukia į save. Puiki mokomoji knyga apie žmogaus rinkimasį tarp gėrio ir blogio.

Ar Markas su Džeine atras meilę? Nors jie susituokę, tačiau vaikų neturi, panašu, kad meilės ir nebuvo. Tokias knygas turėtų paskaityti ir sutuoktiniai. Apie meilę.

Na, ok. Siužeto užteks. Kokie dar įspūdžiai?

Viršelis. Na, juk nuo viršelio prasideda knyga. Jei pirmųjų “Kosminės trilogijos” viršeliai iš pradžių nepatiko, o vėliau pasirodė, kad absoliučiai tiksliai atvaizduoja knygų mintį, tai šis viršelis man labiau patiko iš pradžių, tačiau perskaičius knygą, man jis šiek tiek nykesnis, nors, tiksliau jis platesnis. T.y. knygos mintį praplečia toliau, nei pati knyga tai parodo tiesiogiai. Net nežinau ar tai gerai, ar blogai. Bet ne visai viską suprantu viršelyje. Bet vis tiek įspūdingas viršelis.

Pavadinimas. Klaikioji galybė. Kas ta klaikioji galybė? Net iš pradžių nesupratau ar tai teigiamas, ar neigiamas pavadinimas. Nors dabar, kai perskaičiau knygą, tai nesuprantu, kaip aš to nesupratau, juk lyg aiškiai pavadinta.

Žanras. Dar mažiau mokslinės fantastikos. Dar daugiau Fantasy. Tas mane šiek tiek erzino. Merlinas, Karalius Artūras, dar aiškesni aiškinimai, kad senovėje buvo undinės, milžinai ir elfai. Ai, Merlinas tai atgimsta šioje knygoje. Tiesą sakant nelabai žinau Karaliaus Artūro ir Merlino legendos, todėl tai šiek tiek erzino, kad toks tamsus esu, nes rašoma kaip britui, kuriam tai pagrindinė tautinė legenda, kurią visi žino iki gyvo kaulo. Vėl labai daug nuorodų į kitus rašytojus ir vėl tikintis, kad skaitytojas bus išsilavinęs ir juos žinos. Na, ok, juk reikia kažkokios kritikos parašyti, ne vien tik liaupses.

Liaupsės. Paėmiau skaityti, o ši knyga storoka, ko gero storesnė už pirmasias dvi sudėjus kartu. Labai daug aprašomosios istorijos, t.y. kur veiksmas vyksta, kokia gamta, koks oras, bet tai suteikia tokį tikrumo pojūtį, lyg aprašomos vietovės iš tikrųjų egzistuotų, o aprašomi įvykiai būtų iš tikrųjų įvykę. Taigi paėmiau skaityti ir negalėjau atsitraukti, skaičiau visur, kur tik įmanoma, net troleibuso stotelėse, belaukdamas kada atvažiuos man tinkamas. Et, dabar gaila, kad knyga baigėsi.

Kas ypatingai sužavėjo. Gėrio ir blogio kovos kulminacija. Kai įsiterpia humoras, žvengiau net garsiai. Po to eina kaip čia pavadinti – apokalipsė (na, gal visai tinkamas žodis). Ir knygą C. S. Lewis baigia nuramindamas skaitytojus po apokalipsės, kad nebijotų naktį miegoti.

Puikumėlis.

Kitos C. S. Lewis mano jau perskaitytos knygos:

“Tiesiog krikščionybė”

“Kančios problema”

“Apstulbintas Džiaugsmo”

“Kipšo laiškai”

“Didžiosios skyrybos”

“Ištvertas sielvartas”

“Toli nuo tylinčios planetos”

“Perelandra”

Malonaus skaitymo. Skaitymas beveik toks pat malonumas kaip seksas.

Advertisements