Tags

, , , , , ,


Savaitgalį sugebėjau pažiūrėti dar vieną filmą: Miracle at St. Anna:

Obuolys išvertė Stebuklas prie Santa Anos. Na, šiaip teisingai išvertė, tik man kažkaip norėtusi versti ne Stebuklas, o Miražas. Man atrodo geriau atspindėtų esmę. Niekaip nepamenu iš kur gavau šio filmo rekomendaciją, na, ne pats gi sugalvojau. Ai, tiek to. Koks skirtumas.

Taigi, kokį įspūdį man paliko? Iš principo patiko, visai neblogas, nors, kad pasakyčiau, jog super tai nelabai. Trumpas siužetas: Pasakojama apie 4 negrus tarnavusius JAV pajėgose grynai afroamerikiečių būryje. Filmas prasideda 1983 metais, prieš pat Kalėdas, paprastas pašto darbuotojas, nei ši šio nei iš to nušauna paprastą klientą. Tada grįžtama į karo prieš fašizmą laikus, kovas Italijoje. Negro pasiaukojimą dėl mažo berniuko, vokiečių kareivį, kuris išgelbėjo tą berniuką nuo aiškios mirties. Vokiečių žiaurumą, o taip pat ir gailestingumą (t.y. ne visi jie buvo absoliutūs žvėrys). Italų politinį pasimetimą, o taip pat ir politinį sąmoningumą. Taigi istorija įdomi ir jaudinanti. Tai šio filmo pliusai. Bet apie pliusus ne taip įdomu rašyti, kai mačiau ir minusų.

Taigi minusai.

Per daug prikišta religijos, kuri man pasirodė kaip spekuliacija (stebuklinga itališka statulos galva, berniuko pašnekesiai su mirusiu broliu, mirusio brolio šmėkla (o įdomiai pasirašė – šmėkla, t.y. ne angelas, kaip filme sumanyta, o kas?), kryžius ir t.t.) .

Filmas pavadintas Stebuklu, nors man atrodo, kad daugiau nagrinėjama baltųjų ir negrų problema, neaiški baltųjų neapykanta, kurios mažam Italijos kaimelyje niekas net nėra girdėję, todėl tuos negrus priima visiškai normaliai, be kokių nors politikos suteiktos nemeilės. Taigi man pasirodė, kad pagrindinė nagrinėjama tema yra rasizmas, o ne stebuklas.

Labai graži italė. Ei, bet čia juk teigiamas dalykas. Kad graži taip, bet, kad sekso troškulys ją užvaldo ir ji tampa neištikima savo kariaujančiam vyrui, tai neigiamas aspektas. Apskritai ta sekso tema filme bereikalinga. Nors gal tuo norima pasakyti, kad baltoji gali mylėtis su negru (jei filmas rasizmo tema, tada iš dalies pateisinama, bet galėjo tada vienišą moterį pavaizduoti, kad neištikimybės, net karo metu, nereiktų rodyti kaip gėrio).

Linčo teismas pateisinamas. Tai, kad negras nušovė tą italą, kaip ir paaiškina kodėl. Bet tai vis tiek yra Linčo teismas ir jo negalima pateisinti. O iš filmo susidaro įspūdis, kad, jei turi pakankamą, tavo manymu, priežastį, tai gali šaudyt į kairę ir į dešinę. Ir tu būsi teisus. Su tuo nesutinku. Karo metu gal ir taip. Bet taikos metu tu nebetenki teisės keršyti pats be teismo.

Ir paskutinis. Užmušantis. Filmo baigiamasis akcentas. Pinigai yra JĖGA. Pinigai yra laimė. Už pinigus galima nupirkti laisvę, galima ignoruoti teisėsaugą. Pinigai yra GYVENIMO TIKSLAS. STEBUKLAI atneša PINIGUS. DIDELIUS PINIGUS. Dievas atsidėkoja pinigais. Na, bet juk taip parodo šio filmo kulminacija.

Advertisements