Tags

, , , , , , ,


Dar vienas rimtas filmas: “Apie dievus ir žmones”. Aprašymuose rašoma “kontroversiška meditatyvinė religinė drama”. Pranzūzų režisieriaus pasakojimas apie septynis krikščionis vienuolius misionierius gyvenančius Alžyre. Šiaip, kad veiksmas vyksta Alžyre sužinojau tik perskaitęs aprašymą, o taip galvojau, kad čia buvosi Jugoslavija, koks Kosovas ar Bosnija – labai jau panaši istorija ir tenai vyko. Krikščioniškas vienuolynas islamiškame krašte gyvena taikiai su šalia esančiais musulmonais, dalyvauja jų apeigose, jie ateina pas krikščionį gydytoją, vienas kitą gerbia ir gyvena taikiai. Tik vienuolyno dėka laikosi musulmoniškas kaimas. Jau daugelį metu jie gyvena kartu. Tačiau prasideda karas. Istorija paremta tikrais faktais apie 1996 metais Alžyre dingusius prancūzų misionierius, kurie anot pagrobėjų buvo nužudyti. Tikėjimas, meilė, viltis.

Pasirinkus eiti vienuolio keliu, tu priimi Kristų į save, priimi jo kelią, jo meilę, kito pasirinkimo nėra. Pasiliekant vienuolyne keliamas pavojus savo gyvybei. Klausimas tarp savo pasirinkimo tarnauti žmonėms ir Dievui ir tarp pavojaus gyvybei. Likti ar išvažiuoti.

Nors vietom filmas atrodo ištestas, bet tai tik dar labiau atskleidžia dramatizmą, įtampai augant, vienuoliai susivienija, ką puikiai iliustruoja grigališka giesmė gaudžiant malūnsparniui ir jų broliškas apsikabinimas. Aktoriai prieš vaidybą kelias savaites mokėsi grigališkojo giedojimo ir filme skamba puikios grigališkos giesmės.

Kinas Kanų festivalyje 2010 metais žiuri apdovanotas pagrindiniu prizu. Nors prizų nelabai vertininu, bet čia man įdomus faktas, kad toks rimtas filmas neliko nepastebėtas.

Mokykloje galvojau, kad II-asis pasaulinis karas bus paskutinis žmonijos istorijoje, kad žmonija išaugo iš barbarystės laikų, kad esam išsilavinę ir protingi, kad gerbiam kito žmogaus įsitikinimus, laisvę ir gyvybę. Subirėjus Sovietų Sąjungai, sužinom kas dėjosi ir dedasi pasaulyje, kad karas neišnyko, kad net XXI – ame amžiuje kariaujama, žudoma. Keista žmogaus prigimtis, žiaurumas, gobšumas. Gal tokie filmai prisidės prie žmonijos žmoniškumo.

Advertisements