Tags

, , , , ,


Knygą pirkau jau prieš kokius metus ar dvejus, vežiojausi bagažinėje, galvojau, kad nutaikysiu progą ir perskaitysiu. Isaac Asimov “Fondo preliudija”:

Viršelis be ryšio, t.y. su ryšiu, bet man visai nepatinka ir pirkau tik dėl žodžio “Fondas”.  Prieš kelis metus skaičiau “Fondų” seriją ir paliko be galo gerą įspūdį. Aš kažkaip neprisirišu prie autoriaus, esu girdėjęs, kad Isaac Asimov yra laikomas vienu iš geriausių fantastų ir kai dabar pamačiau, kad “Fondai” yra jo kūryba, pripažįstu ir aš, kad tikrai – jis vienas iš geriausių fantastų rašytojų.

Pasitaikė proga. Laukiant autobuso prieš važiuojant į gimtąjį miestą pradėjau skaityti, kažkiek dar autobuse, kol sutemo, grįžtant autobuse, Vokiečių gatvėje (jei kas matėt Vokiečių gatvėje skaitantį knygas keistuolį – tai aš) ir per pietus, nėjau pietauti, darbe baigiau. Pradėjus skaityti – sunku sustoti.

Nežinau kaip buvo iš tikrųjų, bet man atrodo buvo taip. Isaac Asimov parašė pirmuosius “Fondus”, istorija išbaigta (galit skaityti ne nuo Preliudijos), tačiau pamatė, kad tai labai populiarios knygos ir parašė dar dvi: “Fondo preliudija” ir “Pakeliui į Fondą” (šios dar neskaičiau). Todėl man lyg ir juntamas šiek tiek šios knygos dirbtinumas, bet vis tiek, Asimov turi tą fantasto intriganto gįslelę. Visada baigiasi kitaip nei galima buvo tikėtis. Žinodamas tai, pirmą paslaptį atskleidžiau gana anksti, tačiau vis tiek Asimov mane nustebino, nes kad ir atskleidžiau ją knygos pradžioje, pabaigoje paaiškėjo, kad ne pilnai ją atskleidžiau ir ji buvo dar sudėtingesnė nei galvojau. Va taip vat.

Kas dar patinka? Daug ateities vizijos detalių. Kaip žmonės gyvens po daugelio tūkstančių metų, 65 milijonai pasaulių, Imperija, gimtoji Žemė pamiršta, planeta sostinė Trontoras, su 40 milijardų gyventojų paslėpta nuo išorės po didžiuliu kupolu, kas suteikia gamtos pastovumą, bet kartu ir sukelia žmonėms emocinį diskomfortą. Žmonės iš vienos pusės suvienodėję, bet kai pradedi žvelgti giliau pamatai be galo daug skirtumų – sektos, nelygybė, karai, kova už valdžią. Vieni skutasi plikai ir jiems šlykštu matyti su plaukais, kiti barzdoti ir nelygis, jei be ūsų ar panašiai. Techniniai pasiekimai – liftai, traukiniai, lėktuvai. Žodžiu pilnas ateities vaizdas.

Oficiali leidėjų anotacija:

Galaktikos Imperija, kurioje yra 25 milijonai planetų, atrodo kaip niekad stipri ir galinga. Nėra Visatoje jėgos galinčios kelti jai grėsmę. Deja, deja.
Tik vienas žmogus, jaunasis Haris Seldonas, miglotai suvokia, jog Imperijoje jau įsimetė puvimo užkratas. tačiau kaip tą įrodyti, kaip surasti? Tai galėtų nustatyti naujas mokslas – psichoistorija, kurios metmenys, pasirodo, jau klostosi Hario Seldono galvoje…

Reziumė: puiki knyga, puikus autorius. Reikia susirasti dar neskaitytą “Pakeliui į Fondą”.

Advertisements