Tags

, , ,


Pirmą kartą su Viktoro Suvorovo knyga “Akvariumas” susidūriau dar Atgimimo laikais, ji buvo spausdinama “Lietuvos aido” puslapiuose. Dar tada skaičiau ją su didžiausiu susidomėjimu, tačiau laikraštyje sekti nebuvo visai patogu ir pabaigos taip ir neperskaičiau. Ir štai tik 2006 metais ji išleista lietuvių kalba kaip knyga (anglų kalba pirmas leidimas 1985 metais):

Tik pamatęs knygyne iš kart nusipirkau ir perskaičiau ją per vieną prisėdimą. Viktoras Suvorovas (tikroji pavardė Vladimiras Bogdanovičius Rezunas) yra dezertyravęs GRU (knygoje tai vadinama Akvariumu) karininkas. Kas yra KGB (senesni pavadinimai NKVD, MVD ir kt.) kaip ir buvo girdėta. O kad Sovietų Sąjungoje egzistavo dar viena ypač slapta organizacija GRU (Glavnoje Razvedyvatelnoje Upravlenije – Vyriausioji Žvalgybos Valdyba) nebuvau girdėjęs. Ši knyga yra Rezuno autobiografinė knyga apie jo kelią nuo eilinio tankisto iki GRU karininko ir jo dezertyravimo į Didžiąją Britaniją. Jį dalyvaujantį įsiveržime į Čekiją pastebėjo GRU ir pakvietė prisijungti prie šios ypač slaptos organizacijos. KGB buvo įkurta kovai su savais piliečiais, o GRU – kovai su išore. Tai buvo dvi tarpusavyje konkuruojančios organizacijos, Komunistų partijos CK specialiai palaikančios konkurenciją tam, kad nei viena netaptų per daug galinga ir neužimtų CK vietos.

Knyga žavi tikroviškumu. Kadangi Rezunas aprašo savo potyrius, savo mintis, tai nėra sausa istorinė knyga. Su smulkmenomis aprašoma kaip jis buvo ruošiamas, kaip vyko mokymai – tiek fizinio paruošimo, tiek baimės nugalėjimo, tiek ypatingų sugebėjimų (atminties, miego) vystymo. Tarkim muštis mokindavo realiai – atveža kalinį mirtininką – ir kas liks gyvas tas. Arba su šunimis. Dauguma pratybų realios. t.y. su realia grėsme mirti – kaip ir vaikščiojimas lynu per bedugne. Šuoliai parašiutu iš ypatingai mažo aukščio. Atminties lavininimas pasąmonės būdu – už neteisingai prisimintą/neprisimintą veidą ar mašinos numerį baudžiama elektros šoku. Išgyvenimo pratybos – kai žygiai po 100 km. žiemą, be maisto, be palaikymo, be apsaugos, ir dar užpjūdyta KGB, policija (jiems pranešta, kad pabėgo ypatingai pavojingas kalinys), kad ieškotų. Verbavimo taktikos – net kaip reikia gerti degtinę, kad nepasigertum (riebalai neutralizuoja alkoholį).  Ir dar daug daug be galo daug įvairių įdomiausių detalių apie GRU mokymus ir darbą.

TSRS po jo dezertyravimo jam paskelbtas mirties nuosprendis (slaptai aišku). Nusižudė jo artimi žmonės su paliktais rašteliais, kad jie išsižada jo, kad jis Judas (ar tik ne Specnazo darbas?).

Sunku patikėti, kaip mes toje Sovietų Sąjungoje gyvenome ir kas ten dėjosi.

Be galo įdomi knyga, jau pradėjau skaityti kitą jo knygą “Specnazas”.

Advertisements